ادتا ۲ سدیم

ادتا 2 سدیم

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (ادتا) که به چندین نام دیگر نیز شناخته می شود، یک ماده شیمیایی است که از گیاهان چند فصلی به عنوان یک چربی محافظ حفظ می کند که به رشد ساقه کمک می کند و در حال حاضر برای اهداف صنعتی و پزشکی استفاده می شود. این ماده نخستین بار توسط Ferdinand Münz در سال ۱۹۳۵ ساخته شد. شکل ظاهری این ماده به صورت جامد بی رنگ و محلول در آب است که  به طور گسترده ای برای حل کردن سنگ آهک استفاده می شود.

فرمول شیمیایی : C10H16N2O8

وزن مولکلولی :   ۲۹۲/۲۴g/mol

کاربردهای ادتا ۲ سدیم در صنعت : 

در صنعت، ادتا ۲ سدیم به طور عمده برای جداسازی یونهای فلزی در محلول آبی استفاده می شود. در صنایع نساجی، تغییر رنگ  محصولات رنگی جلوگیری می کند. همچنین در صنعت صنایع کاغذ و چوب، نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مشابه،
ادتا ۲ سدیم به بعضی از مواد غذایی به عنوان نگهدارنده یا تثبیت کننده برای جلوگیری از رنگ آمیزی اکسیداتیو کاتالیزوری که توسط یون های فلزی کاتالیز می شود اضافه می شود.

در نوشابه های حاوی اسید اسکوربیک و بنزوات سدیم تشکیل بنزن (سرطان زا) را کاهش می دهد. کاهش سختی آب در برنامه های لباسشویی و انحلال مقیاس در دیگهای بخار، همگی به مصرف ادتا وابسته است.
در عملکرد صابون و مواد شوینده. به دلایل مشابه، راه حل های تمیز کردن اغلب حاوی ادتا است. به همین شیوه EDTA در صنایع
سیمان برای تعیین آهک آزاد و منیزیم آزاد در سیمان و کلینکر استفاده می شود.

کاربردهای ادتا در داروها :  

ادتا  برای اتصال به یون های فلزی در درمان بیماری هایی که در اثر مسمومیت با سرب و جیوه ایجاد می شوند، استفاده می شود. همچنین از ادتا برای حذف بیش از حد آهن از بدن استفاده می شود. این راه برای درمان عارضه انتقال خون تکراری استفاده می شود، همانطور که برای درمان تالاسمی استفاده می شود. دندانپزشکان از راه حل های ادتا برای حذف آلودگی های معدنی  استفاده می کنند.

این ماده به عنوان یک نگهدارنده (معمولا برای تقویت عمل نگهدارنده دیگری مانند بنزالکنیم کلرید یا تیمرزال) در آماده سازی چشم و پلک ها استفاده می شود. ادتا دو سدیم به طور گسترده ای در تجزیه و تحلیل خون استفاده می شود. این یک ضد انعقاد برای نمونه های خون برای CBC / FBE ها است، در حالیکه ادتا دو سدیم کلسیم موجود در نمونه خون را متوقف می کند، پروسه انعقاد را متوقف می کند و باعث حفظ سلول های خون می شود.  ادتا دو سدیم پراکنده کننده لجن است و در کاهش رشد باکتریایی در طی لنز داخل چشم دیده شده است.

فروش ادتا ۲ سدیم : 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *