اسید استئاریک

اسید استئاریک

اسید استئاریک یک اسید چرب اشباع با یک زنجیره ۱۸ کربن است و یک جامد مومی شکل است که فرمول شیمیایی آن C17H35CO2H است. این ماده بی رنگ است که تقریبا نامحلول در آب است.

نام آن ناشی از یک کلمه یونانی است که به معنی خاکستری است. نمک ها و استرها اسید استئاریک به نام استئارات ها نامیده می شوند. اسید استئایریک یکی از رایج ترین اسیدهای چرب اشباع موجود در طبیعت است که پس از اسید پالمیتیک یافت می شود.

اسید استئاریک به عنوان استر  یکی از رایج ترین اسیدهای چرب اشباع است که در طبیعت پس از اسید پالمیتیک پیدا می شود.

اسید استاریک تجاری مخلوطی از مقادیر تقریبی اسید استاریک و پالمتیک و مقدار کمی اسید اولئیک است که در ساخت شمع ها، لوازم آرایشی، صابون های اصلاح، روان کننده ها و داروها کار می کند.

اسید استئاریک در بسیاری از چربی ها و روغن های گیاهی و حیوانی رخ می دهد، اما در چربی حیوانات (تا ۳۰٪) بیشتر از چربی های گیاهی (معمولا ۵٪)است.

>اسید استئاریک از مخلوط این چربی ها و روغن ها با آب با فشار و دمای بالا (بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد) تهیه می شود که منجر به هیدرولیز تری گلیسیرید می شود. سپس مخلوط حاصل تقطیر می شود.از لحاظ بیوسنتز آن، اسید استئاریک از طریق کربوهیدرات ها از طریق دستگاه سنتز اسید چرب با استیل کولا تولید می شود.

کاربرد های اسید استئاریک : 

اسید استئاریک به طور عمده در تولید مواد پاک کننده، صابون و لوازم آرایشی مانند شامپو و محصولات کرم اصلاح استفاده می شود. اسید استئاریک همراه با روغن کرچک برای تهیه نرم کننده ها در صنایع نساجی بکار برده می شود. ارزان بودن و در دسترس  اسید استئاریک باعث می شود از ان در تولید شمع استفاده می شود، و به عنوان سخت کننده در تولید آب نبات در هنگام مخلوط با قند ساده و شربت ذرت استفاده می شود. همچنین برای تولید مکمل های غذایی استفاده می شود. در آتش بازی، اسید استئاریک اغلب برای پوشاندن پودرهای فلزی مانند آلومینیوم و آهن استفاده می شود. این ماده  مانع از اکسیداسیون می شود پس اجازه می دهد ترکیب ها برای مدت زمان بیشتری ذخیره شوند. اسید استاریک یک روان کننده رایج در قالب تزریق و پرس کردن پودرهای سرامیکی است. این نیز به عنوان یک قالب برای لاتکس فوم استفاده می شود که در قالب های سنگ پخته می شود.

فروش اسید استئاریک : 

 

جهت سفارش با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

سایر محصولات ما:

استئارات منیزیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *