انواع نگهدارنده های مواد غذایی

غذا برای بقا بسیار مهم است، بنابراین حفظ مواد غذایی یکی از قدیمی ترین فن آوری های مورد استفاده انسان است تا از خراب شدن آن جلوگیری شود. روش ها و ابزارهای مختلف برای این هدف پیدا شده و بهبود یافته است. جوشاندن، انجماد، پاستوریزه کردن، خشک کردن، ترشی کردن، چند راه سنتی هستند. تابش هسته ای هم اکنون به عنوان نگهدارنده های مواد غذایی استفاده می شود. تکنیک های بسته بندی اصلاح شده مانند بسته بندی خلاء و بسته بندی های هیپوفاریت هم چنین به عنوان نگهدارنده های مواد غذایی عمل می کنند.

 تمام محصولات غذایی، به جز محصولاتی که در باغ شخصی رشد می کنند، حاوی مواد نگهدارنده غذا هستند. هدف این است که به طور کلی برای جلوگیری از خرابکاری در طول زمان حمل و نقل و سایر زمان وابسته به محصول انجام گیرد.

 دلایل اساسی حفظ مواد غذایی عبارتند از:

  • برای حفظ ویژگی های طبیعی غذا
  • برای حفظ ظاهر غذا
  • برای افزایش ارزش ذخیره مواد غذایی

در دسته مواد نگهدارنده مواد غذایی طبیعی نمک، شکر، الکل، سرکه و غیره می آید. این مواد نگهدارنده سنتی در مواد غذایی هستند که در هنگام تهیه ترشی، ترش، آب و غیره نیز استفاده می شود. همچنین انجماد، جوشیدن، سیگار کشیدن، نشستن به عنوان راه های طبیعی حفظ مواد غذایی مورد توجه قرار گرفته است. پودر قهوه و سوپ برای نگهداری خشک می شود. در این بخش مواد نگهدارنده مواد غذایی مرکبات مانند اسید سیتریک و اسید اسکوربیک بر روی آنزیم ها کار می کنند و متابولیسم آنها را منجر به حفظ آن می شود. 

نگهدارنده های طبیعی و مصنوعی

شکر و نمک اولین مواد نگهدارنده مواد غذایی طبیعی هستند که رشد مایع باکتری ها را در مواد غذایی بسیار موثر می کند. برای حفظ گوشت و ماهی، نمک هنوز به عنوان نگهدارنده مواد غذایی طبیعی استفاده می شود.

مواد نگهدارنده مصنوعی مواد شیمیایی است که متوقف شده از رشد باکتری ها، خرابکاری و تغییر رنگ آن را متوقف می کند. این مواد نگهدارنده مصنوعی می تواند به مواد غذایی اضافه شود و یا بر روی مواد غذایی اسپری شود.

انواع نگهدارنده مصنوعی

خشک کردن

خشک کردن یا کم کردن آب یکی از موثرترین راه ها برای حفظ میوه ها و سبزیجات است. روش خشک کردن مواد غذایی دارای مزایای حفظ تمام مواد مغذی مواد غذایی و کاهش وزن مواد غذایی است. برای حفظ ویتامین C اغلب دی اکسید گوگرد به میوه ها و سبزیجات افزوده می شود، که ممکن است برای برخی از مصرف کنندگان منجر به واکنش های آلرژیک شود.

دودی کردن

از روش های نگهداری مواد غذایی، دود کردن می باشد که برای محافظت از غذا استفاده می شود. این روش بیشتر برای ماهی و محصولات گوشت مناسب است. در روش دودی کردن مواد غذایی از روش حفاظت دوگانه گرما استفاده می کند، که مواد غذایی و هیدروکربن ها را جذب می کند.

انجماد

انجماد یک روش نگهداری مواد غذایی است که با نگهداری مواد غذایی در دمای بسیار پایین و جلوگیری از رشد هر نوع میکروارگانیسم ها در غذاها کار می کند. در زندگی روزمره، استفاده از یخچال ها تنها نمونه ای از این روش نگهداری مواد غذایی است.

پیروزی

ترك كردن يكي از روش هاي سنتي نگهداري مواد غذايي، اين روش معمولا شامل فرآيند خشک كردن است و با پخت غذا در موادي كه از رشد باكتريايي يا قارچ جلوگيري مي كند، استفاده مي شود. میوه ها، سبزیجات و گوشت، تمام این محصولات از طریق روند ترشی نگهداری می شوند.

کنجد

کنجد، به عنوان یک روش نگهداری مواد غذایی با آب بندی مواد غذا خوراکی در قوطی های استریل و شیشه ها و سپس جوش این قوطی ها، بطری ها و شیشه ها برای کشتن هر یک از میکروارگانیسم های تهدید کننده باقی مانده انجام می شود. اما حتی کمی کم توجهی در این فرایند می تواند منجر به آلودگی آسان و سریع مواد غذایی کنسرو شده شود.

نگهدارنده های مواد غذایی مضر

اگر چه مواد افزودنی مواد نگهدارنده برای حفظ مواد غذایی تازه و جلوگیری از رشد باکتری استفاده می شود. اما هنوز در مواد غذایی وجود دارد که مضر هستند اگر بیشتر از حد مجاز مصرف شوند.

برخی از مواد نگهدارنده مواد مضر بنزوات هستند، این گروه از مواد نگهدارنده مواد غذایی در روسیه به دلیل نقش آن در ایجاد آلرژی، آسم و بثورات پوستی ممنوع است. همچنین در نظر گرفته شده است که باعث آسیب مغزی شود. این مواد نگهدارنده غذا در آب میوه، چای، قهوه و غیره استفاده می شود.

بوتیلات ها

انتظار می رود این مواد نگهدارنده غذای شیمیایی باعث فشار خون بالا و میزان کلسترول شود. این می تواند کلیه و عملکرد زنده را تحت تاثیر قرار دهد. این در کره، روغن گیاهی و مارگارین یافت می شود.

BHA (هیدروکسی آنیسول بوتیل)

انتظار می رود که BHA باعث بیماری های زنده و سرطان شود. این نگهدارنده غذا برای حفظ سوسیس های خوک و گوشت خوک، چیپس سیب زمینی، چای فوری، مخلوط کیک و بسیاری دیگر استفاده می شود.

کارامل

کارامل عامل رنگ آمیزی است که باعث کمبود ویتامین B6، اثرات ژنتیکی و سرطان می شود. این موجود در آب نبات، نان، غذای قهوه ای و پیتزا یخ زده است.

افزودنی های نگهدارنده مواد غذایی

همه این مواد شیمیایی به عنوان ضد میکروبی یا آنتی اکسیدان ها یا هر دو مورد عمل می کنند. آنها فعالیت یا کشتن باکتری ها، قالب ها، حشرات و سایر میکروارگانیسم ها را مهار می کنند. ضد میکروبی، جلوگیری از رشد قالب ها، مخمر ها و باکتری ها و آنتی اکسیدان ها باعث می شود که غذاها از لکه های سیاه و سفید و یا در حال رشد بیفتند. آنها هنگامی که مواد غذایی با اکسیژن، گرما و برخی فلزات تماس می گیرند، واکنش را سرکوب می کنند. آنها همچنین از دست دادن تعدادی از آمینو اسید های ضروری برخی از ویتامین ها جلوگیری می کنند.

برخی از مواد نگهدارنده معمولی و فعالیت اصلی آنها عبارتند از:
کلرید سدیم، نیتریت سدیم گوشتی ضد میکروبی
پروپیونیک اسید فرم نان ضد میکروبی، کیک، پنیر
انواع اسید سدیم، انواع پنیر ضد میکروبی، پروپیونات سدیم
رژیم های اسید بنزوئیک و قالب های ضد میکروبی نوشابه، سس، سس سالاد

فروش انواع نگهدارنده های مواد غذایی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *