بوتیل هیدروکسی تولوئن BHT

bht

بوتیل هیدروکسی تولوئن یا همان BHT  پودر سفید رنگ است که به عنوان dibutyl hydroxy toluene شناخته می شود، یک ترکیب شیمیایی لیپوفیلی است که از لحاظ شیمیایی مشتق شده از فنل است که به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدان در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مقررات اروپا و ایالات متحده اجازه می دهد از این محصول به عنوان یک افزودنی مجاز مواد غذایی استفاده شود. علاوه بر این استفاده، BHT به طور گسترده ای برای جلوگیری از اکسیداسیون در مایعات (مانند سوخت، روغن) و سایر مواد استفاده می شود که در آنها رادیکال های آزاد باید کنترل شوند. 

 آنتی‌اکسیدان‌ BHT در محصولات آرایشی و بسته بندی محصولات حاوی چربی برای حفظ سطح مواد مغذی، رنگ، عطر و طعم و بو اضافه می شوند. BHT نیز به عنوان یک مکمل غذایی برای استفاده به عنوان آنتی اکسیدان به فروش می رسد.

در صنعت، BHT توسط واکنش p-کرزول (۴-متیل فنول) با ایزوبوتیلن (۲-متیل پروپن) کاتالیز شده با اسید سولفوریک تهیه می شود.

نحوه عملکرد BHT

بوتیل هیدروکسی تولوئن (BHT) به عنوان یک آنالوگ مصنوعی ویتامین E عمل می کند که عمدتا به عنوان یک عامل متوقف کننده ای است که از اتوکسید شدن جلوگیری می کند، فرآیندی است که در نتیجه اکسیژن های اتمی بدون پراکندگی (معمولا) ترکیبات ارگانیک مورد حمله قرار می گیرند. BHT این واکنش اتوکاتالیتیک را متوقف می کند و تبدیل رادیکال های پراکسی به هیدروپراکسید را متوقف می کند. این اثر را با اهدای یک اتم هیدروژن به اثبات می رساند.

موارد استفاده بوتیل هیدروکسی تولوئن BHT

BHT در صنایع بسیاری به عنوان، افزودنی های مواد غذایی، افزودنی های صنعتی، مواد آرایشی و بهداشتی، مواد تشکیل دهنده آفت کش ها، مواد پلاستیکی / لاستیک و پزشکی / دامپزشکی / مورد استفاده قرار می گیرد.

مکمل غذایی

BHT در درجه اول به عنوان یک افزودنی غذایی آنتی اکسیدان استفاده می شود. در ایالات متحده، بر طبق مطالعات موسسه ملی سرطان از سال ۱۹۷۹  برای استفاده در ایالات متحده تایید شده است. این محصول در اتحادیه اروپا تحت E321 مجاز است. 

BHT به عنوان یک ماده نگهدارنده در برخی از غذاها استفاده می شود. با استفاده از این محصول، سبزیجات را حفظ می کند یا مانع خراب شدن آن می شود؛ ممکن است برای کاهش میزان تغییر که بافت، رنگ یا طعم غذا استفاده شود.

آنتی اکسیدان

BHT هم چنین به عنوان یک آنتی اکسیدان در محصولات مانند لوازم آرایشی، دارویی، لاستیک، روغن ترانسفورماتور الکتریکی (در ۰٫۳۵٪)، و مایعات شستشو استفاده می شود. در صنعت نفت، جایی که BHT به عنوان افزودنی سوخت AO-29 شناخته می شود، از آن در مایعات هیدرولیک، روغن توربین و روغن دنده و سوخت جت استفاده می شود. BHT همچنین برای جلوگیری از تشکیل پراکسید در دی اتیل اتر و سایر مواد شیمیایی آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمنی

استفاده از BHT در غذاهای نوزاد مجاز نیست، ممکن است برخی از واکنش های آلرژیک را تحریک کند، ممکن است بیش فعالی، آسم و دیگر تحمل ناکافی را ایجاد کند؛ نگرانی های جدی در مورد اثرات سرطان زا و استروژنیک، در دوزهای بزرگ موجب تومور در حیوانات آزمایشگاهی شد که در ژاپن در سال ۱۹۵۸ ممنوع شد.

فروش بوتیل هیدروکسی تولوئن BHT

این محصول در بسته بندی های ۲۵ کیلوگرمی و۳۰ کیلوگرمی آماده تحویل شما مشتریان عزیز می باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *