بوراکس

borax

بوراکس یک ماده معدنی طبیعی با فرمول شیمیایی Na2B4O7 · ۱۰H2O است. بوراکس نیز به عنوان بورات سدیم، تترا بورات سدیم یا دی تری بورات نامیده می شود. این یکی از مهمترین ترکیبات بور است. اتحادیه بین المللی شیمی خالص و کاربردی (IUPAC) برای بوراکس، دکا هیدرات سدیم تتربورات است.

استفاده معمول از واژه بوراکس به گروهی از ترکیبات مرتبط با محتوای آب متکی است: بوراکس بی آب و یا تترا بورات سدیم (Na2B4O7) پنتاهیدرات بوراکس (Na2B4O7 · ۵H2O) دکاهیدرات بوراکس (Na2B4O7 · ۱۰H2O) بوراکس در مقابل بوریک اسید بوراکس و اسید بوریک دو ترکیب مربوط به بور هستند. معدن طبیعی که از زمین استخراج شده یا از رسوبات تبخیر شده جمع آوری شده، بوراکس نامیده می شود. هنگامی که بوراکس پردازش می شود، شیمیایی خالص که نتیجه اسید بوریک (H3BO3) است. بورا یک نمک اسید بوریک است. در حالی که اختلاف بین ترکیبات وجود دارد، هر دو نسخه شیمیایی برای کنترل آفات یا لجن کار خواهند کرد.

زیاد سمی نیست، به این معنی است که مقدار زیادی نیاز به استنشاق یا جذب برای تولید اثرات بهداشتی دارد. با توجه به آفت کش ها، این یکی از ایمن ترین مواد شیمیایی موجود است. در سال ۲۰۰۶ ارزیابی شیمیایی توسط EPA ایالات متحده هیچ نشانه ای از سمیت از قرار گرفتن در معرض و هیچ شواهد سمیت مسمومیت در انسان یافت نشد. بر خلاف بسیاری از نمک ها، در معرض بوراکس پوست تحریک  نمی شود. با این حال، این بوراکس را به طور قطعی امن نمی کند. شایع ترین مشکل در معرض قرار گرفتن در معرض این است که استنشاق گرد و غبار می تواند باعث تحریک تنفسی، به ویژه در کودکان شود. مصرف مقدار زیادی بوراکس باعث تهوع، استفراغ و اسهال می شود. اتحادیه اروپا ، کانادا و اندونزی بوراکس و اسید بوریک را در معرض خطر بالقوه سلامتی قرار می دهند، به ویژه در مواردی که مردم از بسیاری از منابع غذایی در رژیم غذایی و از محیط زیست در معرض آن قرار دارند. نگرانی این است که استفاده بیش از حد از یک ماده شیمیایی به طور کلی ایمن می تواند خطر ابتلا به سرطان و باروری را افزایش دهد. در حالی که یافته ها تا حدودی متناقض است، توصیه می شود کودکان و زنان باردار، در صورت امکان، قرار گرفتن در معرض بوراکس را محدود کنند.

بوراکس، که همچنین به عنوان بورات سد شناخته می شود، معدنی است که به طور طبیعی در خاک و گیاهان در سراسر جهان یافت می شود. بوراکس برای اولین بار در تختهای دریاچه خشک در تبت کشف شد و از آن زمان مردم روشهای استفاده از این معدن را برای اهداف عملی کشف کرده اند.

کاربردهای بوراکس

بوراکس ماده ی، معدنی سفید پودری است که برای چندین دهه به عنوان یک محصول تمیز کردن استفاده شده است. این ماده کاربردهای بسیاری دارد: این کمک می کند تا از لکه ها و حشرات در اطراف خانه خلاص شود. این  ماده می تواند حشرات مانند مورچه ها را بکشد. این در مواد شوینده شستشو و پاک کننده های خانگی برای کمک به سفید شدن و خلاص شدن از خاک استفاده می شود.  می تواند بوها را خنثی کند و آب سخت را نرم کند. در محصولات آرایشی بوراکس گاهی به عنوان امولسیفایر، بافر کننده یا نگهدارنده برای محصولات مرطوب کننده، کرم، شامپو، ژل، لوسیون، بمب حمام، اسکراب و نمک حمام استفاده می شود. بوراکس همچنین یک عنصر همراه با چسب و آب است تا “لجن”، مواد مهمی که بسیاری از بچه ها از آن لذت می برند، بازی می کنند. امروزه مواد تشکیل دهنده مدرن اغلب استفاده از بوراکس را در پاک کننده ها و لوازم آرایشی جایگزین می کنند.

برخی از گزینه های بوراکس آن را پیشنهاد می کنند عبارتند از: ضدعفونی کننده ها مانند پراکسید هیدروژن غذایی،  نمک، سرکه سفید و روغن های ضروری.مواد شوینده لباس مانند مایع یا پودر اکسیژن سفید و نوشابه گازدار .

توانایی بوراکس برای نرم کردن آب و جابجایی ذرات صابون آن را یک عنصر محبوب برای محصولات مانند مواد شوینده، شامپو، ژل دوش و محصولات تمیز کننده می کند. به علاوه ی خاصیت قلیایی بالا، نیز یک ضد باکتری مؤثر است. هنگامی که آن را با اسید سیتریک ترکیب می کند، بوراکس یک فیزیکدانگی ایجاد می کند که آن را یک عنصر محبوب در محصولات پاکسازی مانند بمب های حمام می کند. بوراکس پودر نیز می تواند به عنوان یک ماده دافع حشرات مورد استفاده قرار گیرد.

فروش بوراکس

کلر در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی  آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیگر محصولات : کلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *