اسید بوریک

images (4)

اسید بوریک یک ماده شیمیایی سفید و کریستالی است که خواص ضد قارچی و ضد ویروسی دارد. این ماده معدنی یک فرم معمول بور است که یک عنصر طبیعی در مواد معدنی مختلف است. منابع طبیعی عبارتند از:

آب

آتشفشان ها

اسپری نمک دریا

سنگ ها و گرد و غبار خاک

مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات

اسید بوریک یک ماده معدنی کم سمیت با خواص حشره کش، قارچ کش و علف کش است.

اسید بوریک، اسید اوروتوبوری، اسید بوراکیک، بورات هیدروژنی و اسید بوریکوم نیز نامیده می شود. این ماده در بسیاری از محصولات تجاری مورد استفاده برای کنترل حشرات است. همچنین اسید ضعیف بور است که اغلب به عنوان یک بازدارنده شعله، ضد عفونی کننده یا پیشرونده برای سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود. فرمول شیمیایی آن H3BO3 است و در شکل پودر سفید یا بلورهای بی رنگ موجود است که در آب گرم حل می شود. آن را تبخیر نمی کند و یا در هوا پخش نمی شود. بور، عنصر اصلی اسید بوریک، در طبیعت به خودی خود وجود ندارد. این باید با عناصر دیگر ترکیب شود تا ترکیبات ایجاد شود. بور یک ماده مغذی ضروری برای گیاهان و انسان ها است. ما هر روز ۱-۳ میلی گرم بور از مواد غذایی که می خوریم دریافت می کنیم. دانه ها، آجیل، میوه ها و سبزیجات منابع خوب بور هستند. اسید بوریک به عنوان خشک کننده شناخته شده است . آن را به عنوان یک قاتل حشره ای با حذف رطوبت از بدن باعث کمبود آب شدید و در نهایت مرگ می کند. این قدرت را برای مدت زمان طولانی حفظ می کند و در مقادیر بسیار کم موثر است. در حالی که آن را به عنوان به عنوان آفت کش های مصنوعی سریع عمل نمی کند، این نگرانی های بهداشتی قابل توجهی را به عنوان آفت کش های مصنوعی مطرح نیست و در طول مدت طولانی بسیار موثر است. این  ماده بی بو است و بر خلاف حشره کش ها غیر دائمی است. به این معنی است که حشرات به بازگشت به مناطق تحت درمان ادامه خواهند داد.

کاشف بوریک اسید

ویلهلم همبرگ دانشمندانی بود که ابتدا این ماده شیمیایی را کشف کردند. در سال ۱۷۰۲، در آزمایشگاه او، با مخلوط کردن اسید معدنی، آب و بوراکس، کریستال های بور را جدا کرد. آب برای تبخیر به بلورها؛ به نام نمک Homberg شناخته شده است. با تحقیقات بیشتر در اروپا، این ترکیبات مزایای پزشکی فراوانی را نشان داد.

کریستال های اسید بوریک شبیه به نمک طبخ هستند، بی بو، سفید و هیچ طعم و مزه ای ندارند. مواد معدنی که اسید بوریک مشتق شده است، معمولا در تخت های خشک دریاچه یا خشکی یافت می شود.

 

اسید بوریک و نمکهای بورات سدیم آن آفت کش ها هستند که ما می توانیم در طبیعت و بسیاری از محصولات پیدا کنیم. بوراکس یکی از رایج ترین محصولات است. اسید بوریک و نمکهای سدیم آن هر کدام ترکیب بور با عناصر دیگر را به شیوه ای متفاوت ترکیب می کنند. به طور کلی، سمیت آنها هر کدام به مقدار بور موجود در آنها بستگی دارد.

کاربردها و ویژگی های بوریک اسید

اسید بوریک و نمکهای سدیم آن می توانند برای کنترل انواع مختلف آفات استفاده شوند. این شامل حشرات، عنکبوت ها،  جلبک ها، قالب ها، قارچ ها و علف های هرز است. محصولات حاوی اسید بوریک برای استفاده در ایالات متحده از سال ۱۹۴۸ ثبت شده است.

محصولات حاوی اسید بوریک می تواند مایع، گرانول، گلوله، قرص، پودر قابل تمیز، گرد و غبار، میله یا طعمه باشد. آنها در مکان هایی مانند خانه ها، بیمارستان ها و ساختمان های تجاری استفاده می شود. آنها همچنین در مناطق مسکونی فضای باز، سیستم های فاضلاب، و همچنین محصولات غذایی و غیر غذایی استفاده می شود. بیش از پنج صد محصول با اسید بوریک فروخته شده در ایالات متحده وجود دارد. چند محصول غیر آفت کش حاوی اسید بوریک شامل اصلاح خاک، کود، پاک کننده های خانگی، مواد شوینده شستشو و محصولات مراقبت شخصی است.

اسید بوریک می تواند حشرات را در صورت مصرف آن بکشند. معده آنها را مختل می کند و می تواند بر سیستم عصبی آنها تأثیر بگذارد. همچنین می تواند خراش و خسارت بیرونی حشرات را از بین ببرد. اسید بوریک و بوراکس، یک نمک بورات سدیم، می توانند گیاهان را از بین ببرند. متانورات سدیم، یکی دیگر از نمک های بورات سدیم، گیاهان را از تولید انرژی که از نور نیاز دارند، متوقف می کند. اسید بوریک همچنین می تواند رشد قارچ ها مانند قالب را متوقف کند. این مانع بازتولید آنها می شود.

 

این ماده را می توان در موارد روزمره پیدا کرد، از قبیل:

 

لوازم آرایشی

آفت کش ها

محصولات پاک کننده

استخر شنا و مواد شیمیایی آبگرم

مواد مخدر و محصولات بهداشتی طبیعی

بسیاری از دستورالعمل های موجود در اینترنت نیز از اسید بوریک برای ساخت هنرهای خانگی و صنایع دستی استفاده می کنند.

استفاده از اسید بوریک شامل حذف اشکالات،  از بین برنده ی چروک چشم، از بین بردن موش ها، به عنوان قطره گوش عمل می کند، آنتی بیوتیک خوب است و عفونت های مخمر را درمان می کند. استفاده های دیگر شامل کشتن کک، پاکسازی قارچ و دیگر عفونت های قارچی، جلوگیری از سرطان و سم زدایی بدن است.

دیگر محصولات : خاک بنتونیت

فروش اسید بوریک

اسید بوریک در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *