دناتونیوم بنزوات

dhwdhl

دناتونیوم که معمولا به عنوان بنزوات دناتونیوم (تحت نام تجاری BITTERANT-B، BITTER + PLUS، Bitrex یا Aversion) و به عنوان دوناتونی سقارید (BITTERANT-s) نامیده می شود. این ماده بیشترین میزان تلخی شیمیایی شناخته شده را دارد، با آستانه های تلخ ۰٫۰۵ ppm برای بنزوات و ۰٫۰۱ ppm برای سقارید.  این ماده در سال ۱۹۵۸ در تحقیق بر روی بیحسی موضعی توسط مک فارلان اسمیت ادینبورگ، در اسکاتلند کشف شد و تحت علامت تجاری Bitrex ثبت شد.  تخریب به اندازه ۱۰ ppm برای بیشتر انسانها غیرممکن است. نمک های دناتونیوم معمولا جامدات بی رنگ و بی بو هستند.

بنزوات دوناتونیوم در حال حاضر به عنوان تلخ ترین ماده شناخته شده است. اگر درجه تلخ کوینین را به عنوان ارقام ۱ تنظیم کنیم، درجه تلخی محصول ۱۰۰۰ است. غلظت ۱۰ppm راه حل برای اغلب مردم خیلی تلخ است. اکثر برنامه های کاربردی آن به طعم تلخ آن مربوط است. این یک جایگزین ارزان قیمت و کارآمد برای همتایان خود مانند استریچن، لیگنیک تلخ، کوینین، گلیکوئزیدگی های چوبی، گریپ فروت صابون است.

بنزوات دوناتونیم معمولا به عنوان عامل منحرف کننده برای جلوگیری از مصرف مواد سمی و بی مزه دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال، آن را به الکل صنعتی، اتیلن گلیکول و یا متانول اضافه شده است که طعم مشابه مانند شراب معمولی، ضد یخ، رنگ، پاک کننده توالت، صابون های مایع و شامپو. علاوه بر این، آن را به عوامل خاص ناخن اضافه شده است، برای اجتناب از عادت بد کودکان از انگشت های دست و پنجه نرم، و همچنین به عنوان دافع برای حذف جانوران بزرگ است.

با این حال، اثر قرار گرفتن در معرض این مواد درازمدت بر سلامت انسان هنوز مشخص نیست. ساختار شیمیایی بنزوات دناتونیم نوعی از نمک آمونیوم کواترنری است که با ترکیبی از کاتیون آمونیوم کواترنری و آنیون بی اثر مانند اسید بنزوئیک یا آنیون ساکاراین تشکیل شده است. ساختار فرم کاتیون آن مشابه لیدوکائین بیهوشی موضعی است و تنها تفاوت آن یک گروه کاربردی بنزیل دیگری است که در اتم نیتروژن آمینو واقع شده است.  

ویژگی ها و کاربردهای دوناتونیوم

پودر کریستالی سفید با طعم بسیار تلخ است. دناتونیوم بنزوات نام خود را از “الکل دندانی” نام می برد و این است که در آن اغلب استفاده می شود. الکل Denatured 40 یا SD-40، بنزوات دناتونی ضعیف است. بنزوات دناتونیم استر از PABA است و مربوط به لیدوکایین، بنزوکائین، نوواکائین و کوکائین است. این در روغن های گوزن، ناخن مصنوعی(برای خنثی کردن ناخن ها)، رنگ، ضد یخ و مایعات شستشوی شیشه جلو استفاده می شود (برای جلوگیری از بروز تصادفی) و کابل های الکتریکی برای جلوگیری از خوردن عایق توسط موش استفاده می شود. راه حل های بسیار رقیق نیز برای پوشیدن شست کودکان به منظور جلوگیری از خوردن انگشت شست استفاده می شود   عامل طعم دهنده.

دوناتونیوم یک کاتیون آمونیوم کواترنری است. این ترکیبی از یک نمک با یک آنیون بی اثر مانند بنزوات یا ساکارید است. ساخت دناتونیوم با لیدوکائین بیهوشی موضعی ارتباط دارد، فقط با افزودن یک گروه بنزیل به نیتروژن آمونیوم متفاوت است. کاربردهای تلخ این ترکیب بیشترین کاربردهای دوناتونی را هدایت می کند. دناتونیم برای رفع اتانول استفاده می شود به طوری که به عنوان یک نوشیدنی الکلی قابل استفاده نمی شود. یک مشخصه به ویژه SD-40 نشان می دهد که اتانول با استفاده از دناتونیم دوناته شده است.

در واقع، نام مشترک این ماده شیمیایی، denatonium به این کاربرد اشاره دارد. دناتونیوم همچنین از مصرف الکل های مضر مثل متیل الکل و اتیلن گلیکول جلوگیری می کند. بنابراين دناتونوم اغلب در چسباندن الكل به عنوان يك ماده غير فعال استفاده مي شود. همچنین به انواع مایعات مضر شامل حلال، رنگ، لاک الکل، لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات خانگی اضافه شده است.

از سال ۱۹۹۵، زمانی که ایالت اورگان مورد نیاز برای اضافه شدن به مایعات ضدعفونی و شیشه جلو پنجره، ترکیب شده است در این مواد در سراسر جهان به طور فزاینده ای یافت می شود. اضافه کردن دوناتونی به صرفه جویی در کودکان و حیوانات که ممکن است در غیر این صورت نوشابه ضد الکتریسیته یا مایع پاک کن را مصرف کنند و اتیلن گلیکول یا مسمومیت متانول را دریافت کنند.

دیگر محصولات : لیگنوسولفونات سدیم

فروش دوناتونیوم

دناتونیوم در پک های ۱ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *