زایلین

xylene-solvent-500x500

زایلین یک هیدروکربن معطر است که به طور گسترده ای در صنایع و تکنولوژی پزشکی به عنوان حلال استفاده می شود. این یک مایع یا گاز بی رنگ و بویی شیرین است که به طور طبیعی در نفت، زغال سنگ و چوب  رخ می دهد و به همین دلیل زایلین نامیده می شود زیرا در روح چوب خام وجود دارد این یک فرمول شیمیایی C6 H4 (CH3) 2 دارد و به عنوان “دی متیل بنزن” نامیده می شود؛ زیرا از یک حلقه شش کربن متشکل است که دو گروه متیل را متصل می کند. این در سه فرم ایزومری وجود دارد: ortho، meta- و para-xylene.

زایلین (از یونانی ξύλο، xylo، “چوب”)، xylol یا dimethylbenzene هر یک از سه ایزومر دی متیل بنزن یا ترکیبی از آنها است. با فرمول (CH3) 2C6H4، هر یک از سه ترکیب یک حلقه بنزن مرکزی با دو گروه متیل متصل در جایگزین دارد. آنها همه مایعات بی رنگ و مضر هستند، بعضی از آنها دارای ارزش صنعتی عالی هستند. این مخلوط به عنوان زایلین نامیده می شود.

زایلین را با آب و انواع مختلفی از الکل تشکیل می دهند. با استفاده از آب، آسئوتروپ از ۶۰٪ زایلین تشکیل شده و جوش در دمای ۹۴٫۵ درجه سانتیگراد  همانطور که با بسیاری از ترکیبات آلکیل بنزن، اکسیلن ها را با هالوکربن های مختلف تشکیل می دهند. 

زایلین مایع و بخار بی رنگ است.  در آب حل نمی شود و در صورت ترکیب شدن در بالای آب چگال شناور می شود. این در دمای اتاق قابل اشتعال است. فرمول شیمیایی برای زایلن C8H10 یا به طور خاص (C6H4) (CH3) 2 است. مترادف های دیگر برای زایلن دی متیل بنزن، متیل تولوئن، زایلول و کایسول های مخلوط است. سه ایزومر اصلی از زایلن وجود دارد که عبارت است از اورتوکسیلن، متاکسیلن و پاراکسیلن. ایزومر چهارم اتیل بنزن است. 

کاربردها و ویژگی های زایلین

زایلین به عنوان یک حلال در صنایع چاپ، لاستیک، رنگ و صنایع چرم استفاده می شود. این مقدار در مقادیر کم در سوخت هواپیما، بنزین و سیگار کشف شده است. در دندانپزشکی، زایلن در آزمایشگاه های بافت شناسی برای پردازش بافت، رنگ آمیزی و لغزش پوشش و همچنین در بازتولید اندودونتیک به عنوان یک حلال گوتاپرکا استفاده می شود. عامل مؤثر بودن آن به حداکثر جابجایی الکل کمک می کند و بافت شفاف را افزایش می دهد و نفوذ پارافین را افزایش می دهد. در روش های رنگ آمیزی، قابلیت های عالی و قابلیت پاک سازی آن به اسلایدهای درخشان رنگ آمیزی کمک می کند.

زایلین به عنوان یک حلال برای لاک و سیمان لاستیک استفاده می شود.

زایلین به عنوان یک حلال برای حذف روغن مشتق مصنوعی از هدف میکروسکوپ در میکروسکوپ نوری  در بافت شناسی، زایلن عامل اصلی تمیز کردن است .

زایلین یکی از مواد شیمیایی در ایالات متحده است و معمولا از نفت خام حاصل می شود.در هر دو در حالت خالص و در ترکیبات وجود دارد. این محصول به طور گسترده ای در صنایع مختلف و همچنین در صنایع دندانپزشکی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در بافت شناسی، زایلین برای پردازش و لکه های بافت استفاده می شود. سپس این بافت ها می توانند در میکروسکوپ مورد استفاده قرار گیرند. این کمک به تکنسین های هیستوپاتولوژی که به بافت ها نگاه می کنند تا حضور بیماری را تعیین کنند. در پردازش بافت، بافت باید در یک محیط (مانند پارافین) تعبیه شود تا از آن حمایت شود و اجازه ندهد بدون آسیب رساندن به بافت. بافت ثابت سپس خشک می شود و آب را از بافت افزایش می دهد. با این وجود، الکل با پارافین مخلوط نمی شود (چیزی که می تواند مخلوط با مواد دیگر باشد). همانطور که اتفاق می افتد، زایلن با پارافین بسیار متبلور است. به همین دلیل است که زایلن برای پردازش بافت خیلی خوب عمل می کند، بنابراین بافت ها شفاف می شوند تا پارافین به طور کامل بافت را پوشش دهد. و هنگام آماده سازی اسلایدهای برای میکروسکوپ، زایلن می تواند موم باقی مانده را از اسلاید حذف کند. در این مورد به عنوان عامل پاک کننده استفاده می شود. این به رنگ آمیزی اسلاید کمک می کند تا ویژگی های بافت به راحتی در زیر میکروسکوپ مشاهده شود. یکی از کاربردهای اصلی از زایلن به عنوان یک روان کننده است و از آن در روغن موتور یا مایع ترمز استفاده می شود. خواص قدرتمند حلال Xylene در چاپ، لاستیک و پردازش چرم استفاده می شود. زایلین جزء روان کننده ها در روغن موتور، رنگ ها و تکه های رنگ، بلوری، واکس، ضد یخ، مهر و موم، چسب، و حتی بنزین و سیگار است. همچنین در بعضی از چسب ها استفاده می شود. استفاده های اضافی از زایلن شامل افزودن آن به آفت کش ها و ضد عفونی کننده ها می باشد.

دیگر محصولات : ایزوبوتیل استات

فروش زایلین

زایلین در بشکه های ۲۵۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *