سولفات آلومینیوم

ی

سولفات آلومینیوم (Aluminium sulfate) نوعی ماده شیمیایی بوده که پس از اکسید آلومینیوم دومین ترکیب پر مصرف آلومینیوم در جهان می باشد. این ماده این ماده به آلوم نیز معروف بوده و دارای جرم مولی ۳۴۲٫۱۵ گرم بر مول و شکل ظاهری جامد بلوری سفید است، که میتواند تا ۱۷٪ سولفات آلومینیوم باشد. سولفات آلومینیوم قابلیت جذب و نگهداری مولکول های آب را از محیط اطراف خود دارد. این ماده به دو صورت تجارتی و آزمایشگاهی (خیلی خالص) موجود است.

 آلومینیوم سولفات یک رسوب ژلاتین از هیدروکسید آلومینیوم، Al (OH) 3 را تولید می کند.

تولید سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم یک جامد یا پودر کریستالی بی بو، سفید است. این ترکیب با افزودن هیدروکسید آلومینیوم به اسید سولفوریک ساخته شده است. این هیگروسکوپیک است که به این معنی است که توانایی جذب و نگهداری مولکولهای آب از محیط اطراف را دارد. همچنین محلول در آب است و فرار نمی کند و قابل اشتعال نیست. سولفات آلومینیوم بسیار اسیدی است. هنگامی که در محلول با آب ترکیب می شود pH آن می تواند کمتر از دو باشد، که می تواند باعث سوزاندن پوست انسان و خوردن فلز شود. 

ایمنی

سولفات آلومینیوم در صورت بلع یا استنشاق مضر است. استنشاق باعث ایجاد سرفه و بالقوه تنگی نفس می شود. با تماس با پوست یا چشم، سولفات آلومینیوم باعث تحریک، قرمزی، خارش و درد می شود. خوردن یا بلعیدن سولفات آلومینیوم باعث تحریک شدید به روده و معده می شود. فرد مبتلا ممکن است استفراغ، حالت تهوع و اسهال داشته باشد. علاوه بر این، اضافه کردن آب به سولفات آلومینیوم می تواند باعث تشکیل اسید سولفوریک شود. این ترکیب می تواند باعث سوختگی شدید در صورت تماس با پوست در معرض خطر شود.

کابردهای آلومینیوم سولفات

سولفات آلومینیوم دارای کاربردهای مختلف در زندگی روزمره و همچنین در صنایع مختلف است. برخی از شایع ترین کاربردهای سولفات آلومینیوم در داخل خانه یافت می شوند. این ترکیب اغلب در پودر نوشیدنی یافت می شود، هرچند بحث بر سر این است که آیا مناسب برای اضافه کردن آلومینیوم به رژیم غذایی است. برخی از ضد عرق ها حاوی سولفات آلومینیوم به علت خواص ضد باکتریایی آن هستند، هرچند که از سال ۲۰۰۵ FDA آن را به عنوان یک کاهش دهنده رطوبت نمیشناسد. 

سولفات آلومینیوم بسیار اسیدی است، گاهی اوقات به خاک بسیار قلیایی اضافه می شود تا pH را برای گیاهان تعادل سازد.

یکی از مهمترین کاربردهای سولفات آلومینیم در تصفیه آب است. هنگامی که به آب اضافه می شود، ناخالصی های میکروسکوپی به هم می پیوندند به ذرات بزرگتر و بزرگتر تبدیل می شوند. این توده های ناخالصی سپس به پایین ظرف می رسند یا حداقل به اندازه کافی بزرگ می شوند تا آنها را از آب خارج کند. این باعث می شود آب برای نوشیدن امن تر باشد.

همچنین برای رنگ آمیزی پارچه و از بین بردن درد استفاده می شود.

حدود ۵۰ درصد از سولفات آلومینیوم تولید شده در صنعت کاغذسازی و کارتون‌سازی و مقواسازی استفاده می‌شود.

در صنعت رنگرزی و چاپ بر روی پارچه، رسوب ژلاتینی به ثابت ماندن رنگ روی الیاف پارچه از طریق جلوگیری از محلول کردن رنگدانه ها، کمک می کند. سولفات آلومینیوم به عنوان یک ماده تثبیت کننده در فرآیند رنگ رزی بکار برده می شود.

در صنعت ساخت و ساز به عنوان عامل ضد آب و شتاب دهنده در افزودنی بتن استفاده می شود. استفاده دیگر عامل فوم در فوم آتش نشانی است.

فروش سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم در کیسه های ۲۵ کیلو گرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *