كربوكسي متيل سلولز (CMC)

کککربوکسی متیل سلولز

كربوكسي متيل سلولز (CMC) يك مشتق از سلولز است كه شامل ستون فقرات سلولي است كه از مونومرهاي گلوكوپيروآنوز ساخته شده است و گروه هاي هيدروكسيل آنها به گروه كربوكسي متیل محدود شده است.

کربوکسی متیل سلولز سدیم بیشترین استفاده از نمک است.

فرمول شیمیایی ماده : (-CH2-COOH)

CMC که در  واقع سدیم کربوکسی متیل سلولز  است از سلولزی استخراج شده است که از طریق واکنش شیمیایی محلول در آب ساخته شده است. حلالیت آب با  گروه های کربوکسی متیل در طول زنجیره سلولز به دست می آید، که باعث می شود هیدراته شدن مولکول امکان پذیر باشد.

این محصول از سلولز به دست می آید و برای تسکین سوزش، خارش، ناراحتی چشم ها ناشی از خشکی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب یا باد استفاده می شود.

Jansen1 برای اولین بار کربوکسی متیل سلولز را در آلمان در سال ۱۹۱۸ به عنوان جایگزینی برای ژلاتین، چسب، آگار-آگار، تراگاکانت و مواد مشابه تولید کرد. كربوكسي متيل سلولز به طور عمده در صنايع به صورت نمك سديم مورد استفاده قرار مي گيرد. کربوکسی متیل سلولز سدیم در هر زمان که کلوئید های هیدرولیکی با خواص تعلیق، تثبیت کننده، تشکیل و ضخیم شدن آن مورد نیاز است نشان داده شود. براون و هاتون ۲ اعلام کردند که کربوکسی متیل سلولز سدیم می تواند به عنوان عامل امولسیون استفاده شود و هر زمان که یک کلوئید محافظ در روغن امولسیون آب نیاز باشد مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس این ایده و گفته ،CMC غیر سمی است.

 

کاربرد ها و ویژگی های کربوکسی متیل سلولز (cmc)

 

پس از واکنش اولیه، مخلوط حاصل حدود ۶۰٪ CMC به همراه ۴۰٪ نمک تولید می کند (کلرید سدیم و گلیکولات سدیم). این محصول به اصطلاح CMC فنی است که در مواد شوینده استفاده می شود. یک فرآیند تصفیه بیشتر برای حذف این نمک ها برای تولید CMC خالص مورد استفاده برای مواد غذایی، دارویی و استفاده از خمیر دندان استفاده می شود. ،

به عنوان یک اصلاح کننده ویسکوزیته استفاده می شود و برای تثبیت امولسیون ها در محصولات مختلف از جمله بستنی استفاده می شود. هم چنین مواد تشکیل دهنده بسیاری از محصولات غیر غذایی مانند خمیر دندان، ملین ها، قرص های رژیمی، رنگ های آب، مواد شوینده، نساجی و محصولات کاغذی مختلف است. این ماده  به طور عمده به دلیل استفاده از ویسکوزیته بالا، غیر سمی است. CMC به طور گسترده در محصولات دارای گلوتن آزاد و کاهش چربی استفاده می شود. در مواد شوینده و  شستشو، آن را به عنوان یک پلیمر تعلیق خاکی طراحی شده است که برای پوشاندن بر روی پنبه و دیگر پارچه های سلولزی، ایجاد مانع منفی برای خاک در محلول شستشو است. CMC نیز به عنوان یک عامل ضعیف کننده، به عنوان مثال، در صنعت حفاری نفت بکار برده می شود. پارچه بافتنی ساخته شده از سلولز (به عنوان مثال پنبه یا ویسکوز) ممکن است به CMC تبدیل شود و در کاربردهای مختلف پزشکی استفاده شود.

 

فروش كربوكسي متيل سلولز

خاک دیاتومه در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیگر محصولات : خاک دیاتومه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *