نرمال بوتانول

4455

نرمال بوتانول (n-butanol) یک الکل است که از طریق فرآیندهای پتروشیمی تولید می شود، اما می توان آن را نیز  مانند اتانول، از طریق تخمیر قندهای حاصل از ذرت و محصولات کشاورزی تولید کرد. این ماده یک الکل چهار کربن است؛ نرمال بوتانول عمدتا به عنوان یک ماده شیمیایی فروخته می شود. شایان ذکر است که دو نوع n-بوتانول وجود دارد: بوتانول طبیعی (یا n-butanol) و ایزوبوتانول. در حالی که دو مولکول دارای ویژگی های مشابه هستند، آنها به طور چشمگیری متفاوت از هم استفاده می شوند.

نرمال بوتانول با بیش از ۸ میلیارد پوند تقاضای سالانه یک ماده شیمیایی جهانی برتر است . n-butanol یک ماده شیمیایی عملکردی است که در برنامه های کاربردی با ارزش بالا در طیف وسیعی از بازارهای مصرفی و صنعتی استفاده می شود.

یک الکل اولیه با فرمول مولکولی C4H10O است.  یک مایع بی رنگ  ​​و با بوی  خاص است. به راحتی در حلال های معمول مانند اترها، الکل، گلیکول ها و هیدروکربن ها قابل حل است. این حلال بسیار قابل اشتعال است و دارای دمای فلزی حدود ۳۵ درجه سانتیگراد است

نرمال بوتانول (بوتیل الکل) یک الکل است. به عنوان یک حلال و به عنوان یک ماده خام برای پوشش رزین، بوتیل اکریلات، بوتیل استات، پروتئین گلیکول و غیره استفاده می شود. این ماده محلول در آب نیست.

تا اواسط دهه ۱۹۴۰، نرمال بوتانول عمدتا از طریق فرآوری با استفاده از فرآیندی به نام ABE با باکتری کلستریدیا تولید شد. فرآیند ABE در انگلستان در سال ۱۹۱۲ برای تولید استون تولید شد که برای ساخت جنگ افزارها در طول جنگ جهانی اول استفاده شد. در سال ۱۹۲۷، فرآیند ABE به سوی تولید نرمال بوتانول منتقل شد تا لاک برای رشد صنعت خودرو تولید کند. با پیش آمدن نفت ارزان و معرفی فرآیندهای پتروشیمی جدید، فرآیند ABE به علت مسیر پتروشیمی ارزان تر، از نظر مزایایی رها شد.

کاربردهای نرمال بوتانول

نرمال بوتانول به عنوان یک حلال و به عنوان یک ماده اولیه برای سنتز استفاده می شود. حدود نیمی از تولید خالص n-Butanol و مشتقات آن (در درجه اول استرها) به عنوان حلال در صنعت پوشش استفاده می شود. مزیت اینجاست که n-Butanol جلوگیری از سرخ شدن برخی از پوشش ها زمانی که آنها زیر خشک شرایط مرطوب بنابراین به طور گسترده ای به عنوان یک رقیق کننده در لاک های نیترات سلولز استفاده می شود و در خدمت بهبود جریان خود، براق و مقاومت در برابر سرخ شدن (فقط سرخ شدن در حضور حلال های فرار و در رطوبت بالا رخ می دهد). 

کاربردهای دیگر برای بوتیل الکل عبارتند از: – حلال رنگ در جوهر چاپ – عصاره در تولید مواد طبیعی مانند آنتی بیوتیک ها، هورمون ها، ویتامین ها، آلکالوئیدها و کافور. – افزودنی در پاک کننده، پاک کننده های کف و لکه های پاک کننده. – محلول سازی در صنعت نساجی،  حامل  برای رنگ آمیزی پلاستیک – افزودنی در مایعات ضد انجماد. – افزودنی در بنزین برای موتورهای احتراق جرقه ای (مانع از یخ زدگی کربورتر) -کروماتوگرافی کاغذ و لایه نازک. – رطوبت برای نیترات سلولز. – مواد اولیه تولید عصاره گلیکول (در واکنش های اتیلن  یا اکسید پروپیلن.

نرمال بوتانول یک واسطه است که برای تولید رزین های با ارزش بالا و حلال های مخصوص استفاده شده در انواع مختلفی از محصولات فرموله شده، از رنگ ها و پوشش ها به لوازم آرایشی و عطر، به چسب ها و جوهر ها، و حتی طعم ها و عصاره های غذایی استفاده می شود. بوتیل الکل در پلاستیک ها و پلیمرها، مایعات ترمز، روان کننده ها، لاستیک های مصنوعی، بازدارنده های آتش و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود. بنابراین در حالی که نرمال بوتانول شبیه به اتانول است، این دو مولکول کربن اضافی تفاوت زیادی دارند. بوتیل الکل دارای پتانسیل بالایی برای سوخت، اما ارزش آن به عنوان یک ماده شیمیایی بیش از ۳ برابر ارزش سوخت است.

دیگر محصولات : سولفات فریک

فروش نرمال بوتانول

نرمال بوتانول در بشکه های ۲۵۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *