مونو پروپیلن گلایکول MPG

مونو پروپیلن گلیکول یا MPG یک ماده مایع مصنوعی است که آب را جذب می کند. پروپیلن گلیکول هم چنین برای ساخت ترکیبات پلی استر استفاده می شود و به عنوان حلال و نرم کننده در داروها  قابل استفاده است. پروپیلن گلیکول در صنایع شیمیایی، مواد غذایی و دارویی به عنوان ضد یخ استفاده می شود، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) پروپیلن گلیکول را به عنوان یک افزودنی که “به طور کلی به عنوان ایمن شناخته شده است” برای استفاده در غذا طبقه بندی کرده است.

این ماده برای جذب آب اضافی و حفظ رطوبت در برخی از داروها، لوازم آرایشی و یا مواد غذایی استفاده می شود. این ماده در صنایع دارویی و بهداشتی در تولید پاک کننده و شوینده ضد عفونی کننده و انواع کرمها و لوسیونها کاربرد دارد. پروپیلن گلایکول به عنوان حلال و نرم کننده در داروها  قابل استفاده است. در محصولات آرایشی و بهداشتی به عنوان مرطوب کننده، امولسیون کننده کاربرد دارد. به عنوان رقیق کننده و حلال در شوینده ها قابل استفاده است.

پروپیلن گلیکول هم چنین برای ایجاد دود مصنوعی یا مه استفاده شده در آموزش آتش نشانی و در تولیدات تئاتر استفاده می شود. نامهای دیگر پروپیلن گلیکول عبارتند از: دی هیدروکسی پروپان، پروپان دیول، متیل گلیکول و گلیکول است. این محصول مایع روشن، بی رنگ و کمی نوشیدنی در دمای اتاق است. همچنین می تواند در هوا در شکل بخار وجود داشته باشد، اگر چه پروپیلن گلیکول باید گرم شود و یا به آرامی برای ایجاد یک بخار ایجاد شود. پروپیلن گلیکول عملا بی بو و بی مزه است.

کاربرد پروپیلن گلایکول

مونو پروپیلن گلیکول به عنوان یک افزودنی برای کمک به پردازش مواد غذایی و بهبود بافت، طعم، ظاهر و عمر مفید محصولات استفاده می شود.

عامل ضد انقباض: این ماده باعث جلوگیری از چسبیدن اجزای مواد غذایی به یکدیگر می شود.
آنتی اکسیدان: عمر مفید مواد غذایی را از طریق محافظت از آنها در برابر بدتر شدن توسط اکسیژن گسترش می دهد.
حامل: دیگر مکمل های غذایی یا مواد مغذی مورد استفاده در پردازش مانند رنگ، طعم یا آنتی اکسیدان ها را از بین می برد.
تثبیت کننده خمیر: این نشاسته و گلوتن را در خمیر تغییر می دهد تا آن را پایدارتر کند.
امولسیفایر: این مانع از جدا شدن مواد غذایی از قبیل روغن و سرکه در سس سالاد می شود.
نگهدارنده رطوبت: این امر به غذاهای حاوی رطوبت پایدار کمک می کند و مانع از خشک شدن می شود.
روان کننده: به عنوان روان کننده چربی دوست در تولید انواع روغن نباتی کاربرد دارد.
تثبیت کننده و ضخیم کننده: می توان آن را برای نگهداشتن اجزای مواد غذایی با هم یا ضخیم شدن آنها در طول و پس از پردازش استفاده کرد.

ایمنی:

این ماده اگر با چشم تماس پیدا کند باعث حساسیت خفیف چشم و قرمزی و درد چشم می شود. تماس با پوست باعث خارش و تحریک آن شود. همچنین به عنوان عواملی خطرناک برای بیماری آسم و سایر مشکلات حاد تنفسی شناسایی میشود.

فروش مونو پروپیلن گلایکول

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *