پروپیل پارابن

پروپیل پارابن (نپاژن p)

نام شیمیایی: پروپیل پراکسید هیدروکسی بنزوات
نام تجاری: پروپیل پارابن
فرمول مولکولی: C10H12O3
وزن مولکولی: ۱۸۰٫۲۰

پروپیل پارابن به شکل بلورهای سفید است و به راحتی در الکل و اتر حل می شود، اما در آب حل نمی شود. تراکم چگالی آن (d4102) برابر با ۱٫۰۶۳۰ است و شاخص ریزش (nD102) 1.5050 است.
پروپیل پارابن یا همان نپاژن p به عنوان یک نگهدارنده ضد میکروبی در صنایع غذایی، لوازم آرایشی و دارویی برای بیش از ۵۰ سال مورد استفاده قرار می گیرد. پروپیل پارابن به عنوان یک ماده طبیعی در بسیاری از گیاهان و حشرات یافت می شود، هرچند که به صورت مصنوعی برای استفاده در لوازم آرایشی(مانند کرم، لوسیون، شامپو و محصولات حمام)، دارویی و غذاها بکار برده می شود. این یک نگهدارنده است که معمولا در بسیاری از لوازم آرایشی بر پایه آب یافت می شود. به عنوان یک افزودنی غذایی، E شماره E216 دارد. 
نپاژن p، مشتق n-پروپیل استر پاراهیدروکسی بنزوییک اسید بوده که فرمول شیمیایی آن C10H12O3 است. این محصول به صورت کریستالی یا پودر سفید یا بوده که نقطه ذوب آن ۹۵-۹۸ درجه سانتی گراد با بوی نامطبوع که مسمومیت آن کم، می باشد. 
نپاژن p به عنوان یکی از اجزای ضروری در اکثر محصولات مراقبت شخصی و آرایشی به دلیل توانایی آن در بهبود عمر مفید مواد و کیفیت مراقبت از پوست و محصولات مراقبت از مو بکار گرفته می شود.

انواع پاربن ها به شرح ذیل است:

  • پروپیل پارابن Propyl paraben
  • متیل پارابن Methyl paraben
  • ایزوبوتیل پارابن Isobutyl paraben
  • اتیل پارابن Ethyl paraben
  • بوتیل پارابن Butyl paraben

 

کاربرد پروپیل پارابن:

امروزه پروپیل پاراپن و انواع دیگر مواد شیمیایی مصنوعی و طبیعی برای حفظ ظاهر طبیعی، بوی و رنگ غذا بکار برده می شود. این ماده شیمیایی به عنوان یک افزودنی غذایی، برای استفاده و مصرف مناسب است. پروپیل پارابن باعث می شود مواد غذایی کنسرو شده یا بسته بندی شده بدون میکروب باشد. در محصولات آرایشی بهداشتی ، پروپیل پاراپن یک عنصر اصلی در کرم های پوستی، لوسیون های مرطوب کننده پوست بکار برده می شود. این ماده در محصولات دارای رطوبت به وفور مورد استفاده قرار می گیرد و باعث می شود که عمر مفیدتری داشته باشد. در محصولات مراقبت از مو، آن را نیز یک ماده در شامپو با کیفیت بالا، عوامل تهویه مطبوع و کمک های یک ظاهر طراحی شده برای حفظ این راه حل ها نیز هست.
 

سایرپارابن ها: متیل پارابن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *