کربن فعال

کربن

کربن فعال، که به عنوان زغال فعال نیز شناخته می شود، یک شکل خام گرافیت است، ماده ای که برای مداد استفاده می شود. از گرافیت با ساختار تصادفی و ناقص متفاوت است که در گستره وسیعی از اندازه های منافذ از شکاف های قابل مشاهده به ابعاد مولکولی بسیار متخلخل است. ساختار گرافیت باعث می شود که سطح کربن آن بسیار وسیع باشد و به کربن اجازه می دهد طیف گسترده ای از ترکیبات را جذب کند.

کربن فعال (زغال فعال) دارای قوی ترین نیروهای جاذب فیزیکی یا بیشترین میزان تخلخل جاذب هر ماده ی که شناخته شده به انسان است. کربن فعال می تواند سطح بیشتری ۱۰۰۰m² / g داشته باشد. این به این معنی است که ۳ گرم کربن فعال می تواند سطح زمین فوتبال را داشته باشد.

کربن فعال می تواند از بسیاری از مواد حاوی کربن بالا مانند ذغال سنگ، پوسته نارگیل و چوب ساخته شود. ماده خام دارای تأثیر بسیار زیادی بر ویژگی ها و عملکرد کربن فعال است.

فرم کربن فعال

سه نوع اصلی از کربن فعال وجود دارد:

گرانول کربن فعال (GAC)

ذرات نامنظم با اندازه های بین ۰٫۲ تا ۵ میلی متر. این نوع در هر دو کاربرد فاز مایع و گاز استفاده می شود.

پودر کربن فعال (PAC)

 – (US Mesh 80). کربن پودر با ابعاد عمدتا کمتر از ۰٫۱۸ میلیمتر.

اینها عمدتا در کاربرد فاز مایع و برای درمان گازهای دود استفاده می شود.

اکسترود شده کربن فعال (EAC)

اکسترود شده و استوانه ای شکل با قطر ۰٫۸ تا ۵ میلی متر است. اینها به طور عمده برای کاربردهای فاز گاز به دلیل کاهش فشار پایین، مقاومت مکانیکی بالا و محتوای گرد و غبار کم استفاده می شوند.

کاربردها و ویژگی های کربن فعال

کربن فعال برای تمیز کردن مایعات و گازها در برنامه های کاربردی مختلف از جمله آب آشامیدنی شهری، پردازش مواد غذایی و نوشیدنی، حذف بوی، کنترل آلودگی صنعتی و فیلترهای نقطه استفاده در خانه استفاده می شود. 

کربن فاز مایع اغلب شامل توزیع اندازه پراکندگی گسترده تر برای حذف اجسام رنگ و مواد آلی بزرگتر می شود، در حالیکه برخی از میکروپورسیت ها برای حذف ترکیبات طعم و بو وجود دارند. خواص فیزیکی شامل سطح، تراکم محصول، اندازه مش، مقاومت سایشی و محتوای خاکستر است. شبکه حفاری ذاتی در ساختار شبکه از کربن فعال اجازه می دهد تا حذف ناخالصی ها از محصولات گاز و مایع از طریق یک مکانیزم به عنوان جذب عمل کند. این کلید عملکرد کربن فعال است. به طور کلی در تصفیه هوا، کافئین، تصفیه طلا، استخراج فلز، تصفیه آب، دارو، درمان فاضلاب، فیلتر هوا در ماسک های گاز و تنفس، فیلتر کردن در هوا فشرده، سفید کردن دندان ها، و بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر از کربن فعال استفاده می شود.

در صنعت دارو کربن فعال برای درمان مسمومیت استفاده می شود. قرص ها یا کپسول های کربن فعال در بسیاری از کشورها به عنوان یک داروی بدون نسخه برای درمان اسهال، سوء هاضمه و استفراغ استفاده می شود. با این حال، برای تعدادی از مسمومیتها از جمله اسیدهای قوی یا قلیایی، سیانور، آهن، لیتیم، آرسنیک، متانول، اتانول یا اتیلن گلیکول بی اثر است. کاربرد نادرست (به عنوان مثال در ریه ها) باعث آسپیراسیون ریوی می شود که حتی اگر درمان فوری پزشکی شروع نشده باشد، گاهی اوقات می تواند مرگبار باشد.

کربن فعال  یک ماده مجاز است که توسط کشاورزان ارگانیک در تولید دام و تولید نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع کشاورزی و دامپروری به عنوان یک آفت کش، افزودنی خوراک حیوانات، کمک پردازش، مواد غیر کشاورزی و ضدعفونی کننده استفاده می شود. در ساخت و ساز ارگانیک، کربن فعال برای استفاده به عنوان یک عامل پردازش برای جذب رنگدانه های قهوه ای از کنسانتره انگور سفید مجاز است

فروش کربن فعال

کربن فعال در کیسه های ۲۰ کیلوگرمی  آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیگر محصولات : اسید تارتاریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *