آمونیوم کلراید (نشادر)

Ammonium chloride NH4Cl molecule isolated on white

آمونیوم کلراید (نشادر) NH4Cl، نمک آمونیاک و کلرید هیدروژن است. استفاده اصلی آن به عنوان یک منبع نیتروژن در کود و به عنوان یک الکترولیت در سلول های خشک است و همچنین به طور گسترده ای به عنوان یکی از اجزای گالوانیزه، تینینگ و جوش لحیم کاری برای حذف پوشش های اکسید از فلزات و به این ترتیب چسبندگی لحیم کاری را بهبود می بخشد.

آمونیوم کلرید یک ترکیب معدنی با فرمول NH4Cl و یک نمک بلورین سفید است که در آب بسیار محلول است. راه حل های آمونیوم کلرید، کمی اسیدی هستند.

فرمول شیمیایی آمونیوم کلرید NH4Cl است و جرم مولکولی آن ۵۳٫۴۹۰ گرم مول-۱ است. مولکول توسط ۲ کاتیون پتاسیم K1 + و ۱ دی کرومات آنیون Cr2O72 تشکیل شده است. این در هر دو فرم یافت می شود: بدون آب و سه هیدرات. ساختار شبکه آن سه گانه است. ساختار شیمیایی آن را می توان در زیر، در نمایندگی های رایج مورد استفاده برای مولکول های آلی نوشته شده است.
کلرید آمونیوم جامد سفید و بی بو است. تراکم آن ۱٫۵۲۷۴ گرم بر میلی لیتر و نقطه ذوب و جوش آن ۳۳۸ درجه سانتی گراد و ۵۲۰ درجه سانتیگراد است. کلرید آمونیوم محلول در آب، اتانول، متانول و گلیسرول است و کمی در استون حل می شود. این در حلالهای آلی به عنوان اتیل استات قابل حل نیست. 

کلرید آمونیوم ممکن است از واکنش های مختلفی از ارزش بسیار مهم در صنایع شیمیایی و دارویی رنج ببرد. این می تواند زمانی که به اسید هیدروکلریک و آمونیاک (واکنش I) گرم می شود تجزیه می شود. علاوه بر این، می تواند با پایگاه هایی مانند هیدروکسید سدیم یا پتاسیم واکنش دهد تا گاز آمونیاک تولید کند. دیگر واکنش مهم که در آن از آمونیاک کلرید استفاده می شود، تجزیه کربنات ها و بی کربنات ها است، تشکیل نمک و آمونیاک (واکنش III).

کاربردهای آمونیوم کلراید (نشادر)

این ترکیب برای تولید سایر ترکیبات آمونیوم به عنوان یک شار لحیم کاری به عنوان کود و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود

آمونیوم کلراید(نشادر) یک منبع نیتروژن بزرگ است، به طوری که به طور مشابه به اوره آن را به عنوان کود استفاده می شود و آن را به رسانه های باکتری و رشد مخمر اضافه شده است. همچنین برای تهیه برخی از فلزات قبل از گالوانیزه استفاده می شود که نیازی به سطحی از اکسید های فلزی است. علاوه بر این، کلرید آمونیوم به وسیله صنعت داروسازی برای تولید سیرپ و دفع ادرار سرفه استفاده می شود و همچنین در درمان آلکالوز متابولیک و حفظ ادرار pH است. کلرید آمونیوم بسیار سمی است و باعث ایجاد آسیب به اندام های بدن می شود. همچنین باعث آسیب جدی چشم می شود. این قابل اشتعال نیست و با سایر مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد.کلرید آمونیوم به عنوان یک اسیدی کننده موثرتر از سایر نمک های دیگر است. 

. آمونیوم کلرید به عنوان یک محصول جانبی در فرآیند آمونیاک سودا برای ساخت کربنات سدیم تولید می شود. همچنین با واکنش سولفات آمونیوم و محلول کلرید سدیم تولید می شود. هنگامی که مخلوط با آهک آهک (کربنات کلسیم)، گاز آمونیاک نتیجه می شود.

دیگر محصولات : ایزوپروپیل الکل

فروش آمونیوم کلراید (نشادر)

آمونیوم کلراید در کیسه های ۲۵ کیلو گرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *