انواع آنزیم ها

انواع آنزیم

آنزیم ها در اصل پروتئین هایی هستند که توسط ارگانیسم های زنده تولید می شوند تا واکنش های متابولیکی و بیوشیمیایی خاصی در بدن ایجاد کنند. آنها کاتالیزورهای بیولوژیکی هستند که واکنش های بدن را تسریع می کنند.

آنزیم ها  کاتالیزورهای بیولوژیکی هستند. در حالی که آنها یک روند را تسریع می کنند یا سرعت می دهند ، در واقع آنها یک مسیر جایگزین برای روند کار ارائه می دهند. اما ، در این فرایند ، ساختار یا ترکیب آنزیمها بدون تغییر باقی می مانند. آنزیم ها در واقع از ۱۰۰۰ اسید آمینه تشکیل شده اند که به روش خاصی برای تشکیل آنزیم های مختلف مرتبط هستند. زنجیرهای آنزیمی تا به  شکل های منحصر به فردی به هم می خورند و این اشکال هستند که پتانسیل شیمیایی خاص آن را فراهم می کنند. بیشتر آنزیم ها همچنین حاوی یک جزء غیر پروتئینی هستند که به عنوان عامل مشترک شناخته می شوند.

آنزیم ها حاوی یک قسمت پروتئینی کروی به نام آپوآنزیم و یک قسمت غیر پروتئینی به نام کوفاکتور یا گروه پروتز یا فعال کننده فلز هستند. تغییرات دما و pH تأثیر زیادی در پیوندهای درون و بین مولکولی دارد که قسمت پروتئین را در ساختارهای ثانویه و ثانویه خود نگه می دارد.

نامگذاری آنزیم بر اساس واکنش آنزیم و نحوه واکنش آن به همراه خاکستر پایان یافته استوار است. آنزیم ها باید مانع از انرژی فعال سازی شوند. آنزیم ها چگونگی واکنش را تغییر می دهند که باعث کاهش انرژی فعال سازی شده و سریعتر می شود. هرچه غلظت آنزیم بیشتر شود سرعت واکنش برای واکنشهای غیر کاتالیز شده سریعتر است.

آنزیم ها مولکولهای مهم پروتئین در سیستم های زنده هستند که پس از سنتز شدن ، معمولاً به بعضی از انواع دیگر مولکول تبدیل نمی شوند ، همانند موادی که به عنوان سوخت برای فرآیندهای گوارشی و تنفسی مصرف می شوند (مثلاً قندها ، چربی ها ، اکسیژن مولکولی). دلیل این امر آن است که آنزیم ها کاتالیزور هستند ، به این معنی که آنها می توانند بدون اینکه خود تغییر کنند ، در واکنش های شیمیایی شرکت کنند . بیش از ۲،۰۰۰ آنزیم شناسایی شده است ، و هر یک از آنها با یک واکنش شیمیایی خاص درگیر هستند. بنابراین آنزیم ها خاص برای بستر هستند. آنها بر اساس نوع واکنش هایی که در آنها شرکت می کنند  طبقه بندی می شوند.

انواع آنزیم ها سه نوع اصلی آنزیم هضم وجود دارد. آنها بر اساس واکنشی که به کاتالیز کردن کمک می کنند ، طبقه بندی می شوند: آمیلاز نشاسته ها و کربوهیدرات ها را در قندها تجزیه می کند. پروتئین باعث تجزیه پروتئین ها به اسیدهای آمینه می شود. لیپاز لیپیدها ، که چربی ها و روغنها هستند را به گلیسرول و اسیدهای چرب تجزیه می کند.

ساختار آنزیم ها چیست

آنزیم نوعی پروتئین است که درون یک سلول یافت می شود. آنزیم ها واکنش های شیمیایی در بدن ایجاد می کنند. آنها در واقع سرعت یک واکنش شیمیایی را افزایش می دهند تا به زندگی کمک کنند. آنزیم های موجود در بدن شما به انجام کارهای بسیار مهم کمک می کنند. اینها شامل ساختن عضله ، از بین بردن سموم و از بین رفتن ذرات مواد غذایی هنگام هضم است. شکل آنزیم به عملکرد آن گره خورده است. گرما ، بیماری یا شرایط شدید شیمیایی می توانند به آنزیم ها آسیب رسانده و شکل آنها را تغییر دهند. وقتی این اتفاق بیفتد ، دیگر آنزیمی کار نمی کند. این روی بدن تأثیر می گذارد و آنزیمی که به آن کمک می کند. آنزیم ها به طور طبیعی در بدن تولید می شوند. به عنوان مثال ، آنزیم ها برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش مورد نیاز هستند. آنزیم های گوارشی بیشتر در لوزالمعده ، معده و روده کوچک تولید می شوند. اما حتی غدد بزاقی شما آنزیم های گوارشی تولید می کنند تا در حالی که هنوز در حال جویدن هستید ، شروع به تجزیه مولکول های مواد غذایی کنید. در صورت بروز برخی مشکلات گوارشی ، می توانید آنزیم ها را به صورت قرص نیز مصرف کنید.

 

انواع آنزیم ها

واکنشهای بیوشیمیایی موجود در بدن در اصل از ۶ نوع است و آنزیم هایی که این واکنش ها را ایجاد می کنند بر این اساس نامگذاری شده اند:

اکسیدوردوکتازها: این آنزیم ها باعث اکسیداسیون و کاهش واکنش می شوند و از این رو به آن اکسیدوردوکتاز گفته می شود. در این واکنشها ، الکترونها به صورت یونهای هیدرید یا اتمهای هیدروژن منتقل می شوند. وقتی بستر اکسیده می شود ، این آنزیم ها به عنوان دهنده هیدروژن عمل می کنند. به این آنزیم ها دهیدروژناز یا ردوکتاز گفته می شود. هنگامی که اتم اکسیژن پذیرنده باشد ، به این آنزیم ها اکسیداز گفته می شود.

ترانسفرازها: این آنزیم ها وظیفه انتقال گروه های عملکردی از یک مولکول به مولکول دیگر را دارند. به عنوان مثال: آلانین آمینوترانسفراز که باعث تغییر گروه αآمینه آلفا بین آلانین و آسپارتات و غیره می شود. برخی ترانسفرازها گروههای فسفات را نیز بین ATP و ترکیبات دیگر انتقال می دهند ، باقیمانده قند را تشکیل می دهد تا دی اسکاریدهایی مانند هگزوکیناز در گلیکولیز تشکیل دهند.

هیدرولازها: این آنزیم ها واکنش هایی را انجام می دهند که فرآیند هیدرولیز را شامل می شوند. آنها با اضافه کردن آب پیوندهای منفرد را می شکنند. برخی از هیدرولازها به عنوان آنزیمهای گوارشی عمل می کنند زیرا باعث قطع پیوندهای پپتیدی در پروتئین ها می شوند. هیدرولازها همچنین می توانند نوعی ترانسفراز باشند زیرا آنها مولکول آب را از یک ترکیب به ترکیب دیگر منتقل می کنند. مثال: گلوکز-۶-فسفاتاز که گروه فسفات را از گلوکز-۶-فسفات خارج می کند ، گلوکز و H3PO4 را ترک می کند. Lyases: این آنزیم ها در جایی که به گروههای عملکردی اضافه می شوند باعث شکستن پیوندهای مضاعف در مولکولها یا در جایی که پیوندهای دوتایی با حذف گروههای عملکردی ایجاد می شوند ، کاتالیز می شوند. مثال: پیرووات دکربوکسیلاز لیاز است که CO2 را از پیروات خارج می کند. مثالهای دیگر شامل deaminases و dehydratases است.

ایزومرازها: این آنزیمها واکنشهایی را کاتالیز می کنند که در آن گروه عملکردی در همان مولکول به موقعیت دیگری منتقل می شوند بطوریکه مولکول حاصل در واقع ایزومر مولکول قبلی است. مثال: ایزومراز تریسفسفات و ایزومراز فسفوگلوکوز برای تبدیل گلوکز ۶-فسفات به فروکتوز ۶-فسفات.

Ligases: این آنزیم ها عملکردی را انجام می دهند که خلاف عملکرد هیدرولازها است. در جائیکه هیدرولازها با افزودن آب پیوند را بشکنند ، لیگازها با حذف مؤلفه آب پیوند ایجاد می کنند.  کلاس های مختلف لیگاز وجود دارد که شامل سنتز ATP است.

دیگر محصولات : MTBE

فروش انواع آنزیم

انواع آنزیم ها و سایر مواد مورد نیاز صنایع مختلف را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *