زایلیتول

xylitol-1

زایلیتول به عنوان یک الکل قند طبقه بندی شده است. از لحاظ شیمیایی، الکل های قندی ترکیبی از ویژگی های مولکول های شکر و مولکول های الکل می باشند. این ماده  به میزان کمی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود و بنابراین طبیعی است. انسانها از طریق متابولیسم طبیعی مقدار کمی از آن تولید می کنند.

زایلیتول به شکل پودر کریستالی سفید موجود هست. از آنجا که زایلیتول یک شیرین کننده تصفیه شده است، حاوی هیچ ویتامین، مواد معدنی یا پروتئین نیست. به این معنا، تنها کالری  را فراهم می کند. زایلیتول را می توان از درختان مانند توس و یا از یک فیبر گیاهی به نام زایلین به دست آورد. اگر چه الکلهای قندی از لحاظ فنی کربوهیدرات هستند، اکثر آنها سطح قند خون را افزایش نمی دهند و به این ترتیب به عنوان کربوهیدراتهای خالص محسوب نمی شوند و این باعث می شود که شیرین کننده های معروف (مالتیتول، اریتریتول، مانیتول، ایزومالت، سوربیتول) در محصولات کم کالری باشند. 

زایلیتول حاوی فروکتوز صفر است و اثرات ناچیزی بر قند خون و انسولین دارد، بنابراین هیچ یک از اثرات مضر شکر برای زایلیتول اعمال نمی شود.

تولید کنندگان از زایلیتول به عنوان یک جایگزین شکر استفاده می کنند، زیرا شیرینی آن با قند جدول قابل مقایسه است اما کالری کمتری دارد.

تاریخچه زایلیتول

در حدود سال ۱۸۹۰، ( فیشر ) در آلمان و (بترند) در فرانسه، شکر ۵ کربن، زایلیتول را جدا کردند. در طی جنگ جهانی دوم کشورهای اسکاندیناوی کمبود شکر را تجربه کردند و  این منجر به استفاده گسترده از زایلیتول شد. پس از جنگ، متخصصان دندانپزشکی در این زمینه متوجه بهبود در بهداشت دهان و دندان بیمار خود شدند. دانشمندان در دهه ۱۹۶۰ این بهبود را به استفاده از زایلیتول پیوند دادند و متخصصین مراقبت های بهداشتی شروع به تعجب نمودند: “چه تاثیر زایلیتول بر بدن انسان است؟” برای ۳۰ سال آینده این شیرین کننده طبیعی به محبوبیت در سراسر جهان ادامه داد. دانشمندان در دهه ۱۹۹۰ متوجه اثرات زایلیتول بر سلامت تنفس فوقانی شدند. در حال حاضر، مزایای عمیق زایلیتول توسط هزاران مطالعات بالینی انجام شده در سراسر جهان پشتیبانی می شود.

کاربردهای زایلیتول

شکر  ممکن است تنها عنصر ناسالم در رژیم مدرن باشد. به همین دلیل، شیرین کننده های بدون قند مانند زایلیتول محبوب می شوند.

این یک عنصر محبوب در انواع محصولات، از جمله آدامس بدون قند و خمیر دندان مورد مصرف قرار میگیرد.

زایلیتول جزء بسیاری از محصولات بهداشتی دندان، از جمله خمیر دندان و دهان شویه است. این به خاطر این واقعیت است که زایلیتول غیر قابل تخمیر است، به این معنی است که باکتری در دهان نمی تواند آن را به اسید مضر تبدیل کند که باعث پوسیدگی دندان شود.

زایلیتول اغلب برای شیرین کردن آبنبات های بدون قند مانند  شکلات و هم چنین آدامس  استفاده می شود. سایر محصولاتی که ممکن است حاوی زایلیتول باشند عبارتند از: خوشبوکننده نفس، محصولات پخته شده، شربت سرفه، ویتامین های گیاهی برای کودکان و بزرگسالان، دهانشویه ، خمیر دندان، بعضی از بادام زمینی و روغن بادام زمینی، مکمل های غذایی

فروش زایلیتول

زایلیتول در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی  آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیگر محصولات : کازئینات کلسیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *