سدیم فلوراید

سدیم فلوراید نوعی نمک معدنی فلوراید است که بصورت موضعی یا در سیستمهای فلوریداسیون آب شهری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود.

فلوراید سدیم (SO-dee-um FLOR-ide) نوعی جامد یا پودر کریستالی بی رنگ تا سفید است. این ماده بیشتر به دلیل نقش آن در تلاش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان شناخته شده است. برای این منظور ممکن است به خمیردندان ها یا دهانشویه ها یا به منابع آب شهری اضافه شود. اگرچه در حال حاضر شیوه آب فلوریداسیون در ایالات متحده بسیار گسترده است ، در مورد اثرات احتمالی سلامتی آن بر روی انسان همچنان موضوع بحث و جدال است.

یک نمک فلوراید فلزی با یک عدد سدیم (+) است. نام تجاری فلورینس (Oral-B)؛ Minute-Gel (Oral-B)؛ Neutra Care (Oral-B)؛ Pediaflor (راس).

 بلورهای فلوراید سدیم بی رنگ یا پودر براق سفید است ، متعلق به سیستم چهار ضلعی  ، بلورهای شش ضلعی یا هشت ضلعی مثبت است. در الکل کمی محلول است ، در آب محلول است. محلول آبی اسیدی است. در اسید هیدروفلوئوریک حل می شود تا فلوراید سدیم هیدروژن تشکیل شود.محلول در آبمقدار ۱۰۰ میلی لیتر آب در دماهای مختلف (℃) در گرم حل شود:۳٫۶۶g / 0 ℃؛ ۴٫۰۶g / 20 ℃؛ ۴٫۲۲g / 30 ℃؛ ۴٫۴g / 404.68g / 60 ℃؛ ۴٫۸۹g / 80 ℃؛ ۵٫۰۸g / 100

فلوراید سدیم به طور طبیعی به عنوان ویلیاومیت معدنی رخ می دهد. مقداری سدیم فلوراید به عنوان محصول جانبی تولید کودهای فسفات بدست می آید. در این فرآیند ، آپاتیت (نوعی فسفات کلسیم که حاوی فلوراید و / یا کلریدها نیز هست) خرد شده و با اسید سولفوریک (H2SO4) درمان می شود. محصولات آن واکنش شامل اسید فسفریک (H3PO4) ، سولفات کلسیم (CaSO4) ، هیدروژن فلوراید (HF) و تترافلوئورید سیلیکون (SiF4) می باشد. فلوراید هیدروژن و تترافلوئورید سیلیکون می توانند به فلوراید سدیم تبدیل شوند. این ترکیب همچنین با درمان هیدروژن فلوراید با کربنات سدیم (Na2CO3) قابل تولید است.

کاربردها و ویژگی های سدیم فلوراید

فلوراید سدیم یک پودر سفید یا بلورهای بی رنگ است. اغلب در محلول استفاده می شود.  به عنوان حشره کش مخصوصاً برای سوسک ها و مورچه ها استفاده میشود. در فرمولاسیون دیگر سموم دفع آفات؛با مواد تشکیل دهنده مخلوط مینای زجاجیه و شیشه ای مصرف میشود. به عنوان یک عامل جداسازی فولاد؛ در آبکاری؛ در شار؛ در ترکیبات نمکی با تصفیه گرما در فلوریداسیون آب آشامیدنی؛ برای ضد عفونی دستگاه تخمیر در کارخانه های آبجو و کارخانه تقطیر. حفظ چوب ، خمیر و مخاط؛ تولید کاغذ روکش دار؛ شیشه ؛ در حذف HF از گازهای خروجی برای کاهش آلودگی هوا – سایپرز ،  پیشگیری از پوسیدگی دندان. استفاده می شود.

فلوراید سدیم (NaF) با غلظت یک ppm به آب آشامیدنی شهری اضافه می شود تا به کاهش پوسیدگی دندان کمک کند. همچنین از این ماده به عنوان حشره کش ، قارچ کش و جوندگان استفاده می شود و همچنین در ساخت چسب ها ، ضد عفونی کننده ها و محصولات دندانپزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سدیم فلوراید نوعی نمک معدنی فلوراید است که بصورت موضعی یا در سیستمهای فلوریداسیون آب شهری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود

به طور کلی سدیم فلوراید دارای کاربردهای زیر هست:

۱-فلوراید سدیم به عنوان مواد ضد عفونی کننده ، مواد نگهدارنده ، سموم دفع آفات مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین در مینا ، حفظ چوب ، دارو ، متالورژی ، ساخت فلوراید و غیره نیز استفاده می شود.

۲-. برای تعیین اسکاندیم در میکروآنالیز ، تعیین فسفر در آنالیز رنگ سنجی فوتوالکتریک ، به عنوان معرف ، مواد نقاب کننده ، مواد نگهدارنده آهن و فولاد استفاده می شود.

۳– به عنوان مکمل های غذایی. طبق مقررات چینی در مورد نمک ، حداکثر مصرف ۰٫۱ گرم در کیلوگرم است.

۴-از آن به عنوان مواد نگهدارنده چوب ، نگهدارنده دارویی ، جوشکاری استفاده می شود و در صنایع کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد ، 

۶-همچنین می توانند به عنوان ماده پاک کننده آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرند و از آن برای پنهان سازی و پردازش پوست در صنعت برنزه استفاده می شود. برای ذوب و پالایش فلز سبک ، و لایه محافظت از فلز سبک ، برای خوردگی چسب ، و ساختن فولاد جوش.

۷– فلوراید سدیم به عنوان شتاب دهنده فسفات در صنعت پوشش استفاده می شود ، باعث ثبات محلول فسفاته ، پالایش فسفات می شود و باعث بهبود عملکرد پوشش فسفات می شود.

دیگر محصولات : پوویدون آیوداین

فروش سدیم فلوراید

سدیم فلوراید به صورت بشکه های ۲۵۰ کیلوگرمی  آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *