ویتامین K

Vitamin-k-ویتامین-k-660x330

ویتامین ها مواد هستند که بدن شما برای رشد به آنها نیاز دارد. ویتامین K بدن شما را برای ساخت پروتئین استخوان ها و بافت های سالم کمک می کند. همچنین پروتئین ها را برای تنظیم لخته شدن خون تولید می کند. اگر ویتامین K کافی نداشته باشید، ممکن است بیش از حد خونریزی کنید. نوزادان ويتامين K بسيار کمي دارند. آنها پس از تولد زودتر از ويتامين K به دست مي آيند.

شما همچنین باید در مورد مصرف مکمل های ویتامین E مراقب باشید. ویتامین E می تواند با چگونگی ویتامین K در بدن شما دخالت کند. از توصیه های بهداشتی خود در مورد این ویتامین ها از ارائه کننده خدمات بهداشتی خود مطلع شوید. انواع مختلف ویتامین K وجود دارد. اکثر مردم ویتامین K را از گیاهان مانند سبزیجات سبز و توت های تیره دریافت می کنند. باکتری ها در روده شما مقدار کمی از ویتامین K دیگر تولید می کنند.

ویتامین K یک گروه از ترکیبات است که به دو گروه تقسیم می شوند: ویتامین K1 (فیلوویونون) و ویتامین K2 (مناوینون). ویتامین K1، شایع ترین شکل ویتامین K، عمدتا در غذاهای گیاهی، به خصوص سبزیجات سبز برگ سبز تیره، یافت می شود. ویتامین K2، از سوی دیگر، تنها در غذاهای حیوانی و غذاهای گیاهی تخمیر شده مانند ناتو یافت می شود. 

 

ویتامین K در واقع یک گروه از ترکیبات است. مهمترین این ترکیبات به نظر می رسد ویتامین K1 و ویتامین K2 است. ویتامین K1 از سبزیجات برگ و برخی سبزیجات دیگر به دست می آید. ویتامین K2 یک گروه از ترکیبات است که عمدتا از گوشت، پنیر و تخم مرغ به دست می آید و باکتری ها تولید می شوند.

ویتامین K1 شکل اصلی مکمل ویتامین K موجود در ایران است. مصرف توصیه شده کافی برای ویتامین K بستگی به سن و جنس دارد. زنان ۱۹ ساله و بالاتر باید ۹۰ میکروگرم (میکروگرم) در روز مصرف کنند و مردان باید ۱۲۰ میکروگرم داشته باشند.

بزرگسالان نیاز به حدود ۱ میکروگرم روز ویتامین K برای هر کیلوگرم وزن بدن خود دارند. به عنوان مثال، کسی که ۶۵ کیلوگرم وزن دارد، روزانه ویتامین K 65 میکروگرم نیاز دارد، در حالی که فردی که ۷۵ کیلوگرم وزن دارد ۷۵ میکروگرم در روز نیاز دارد. یک میکروگرام ۱۰۰۰ بار کوچکتر از میلی گرم (میلی گرم) است. واژه microgram گاهی اوقات با نماد یونانی μ به همراه حرف g (μg) نوشته می شود.

منابع ویتامین K

ویتامین K1 در مقادیر زیادی در سبزیجات برگ سبز مانند گوجه فرنگی اتفاق می افتد. منابع دیگر عبارتند از روغنهای گیاهی و برخی میوه ها. منابع مننوکوین یا K2 عبارتند از گوشت، محصولات لبنی، تخم مرغ و ژاپنی “ناتو”، ساخته شده از لوبیای سویا تخمیر شده. نمونه هایی از منابع غذایی ویتامین K را در اینجا آورده ام:

۱۰ شاخه از جعفری حاوی ۹۰ میکروگرم (میکروگرم)

نصف فنجان سبزیجات یخ زده و جوشانده حاوی ۵۳۰ میکروگرم

یک فنجان اسفناج خام حاوی ۱۴۵ میکروگرم 

۱ قاشق غذاخوری روغن سویا حاوی ۲۵ میکروگرم

نصف فنجان  انگور حاوی ۱۱ میکروگرم

تخم مرغ پخته شده حاوی ۴ میکروگرم 

ویتامین K  در سبزیجات برگ سبز – مانند بروکلی و اسفناج روغن های گیاهیدانه غلات مقدار کمی نیز در غذاهای گوشتی و لبنی یافت می شود.

 

کاربردهای ویتامین K

ویتامین K به ایجاد پروتئین های مختلفی برای تنظیم لخته شدن خون و ساخت استخوان کمک می کند. پروترومبین یک پروتئین وابسته به ویتامین K است که به طور مستقیم با لخته شدن خون مرتبط است. استئوکلسین یکی دیگر از پروتئین است که نیاز به ویتامین K برای تولید بافت استخوانی سالم دارد. ویتامین K در سراسر بدن از جمله کبد، مغز، قلب، پانکراس و استخوان یافت می شود. این بسیار سریع شکسته شده و در ادرار یا مدفوع دفع می شود. به همین دلیل، حتی با در نظر گرفتن میزان مصرف زیاد، میزان آن در بدن حتی به میزان سمی در بدن نیز میرسد، زیرا ممکن است بعضی دیگر با ویتامینهای محلول در چربی وجود داشته باشد.

ویتامین K به عنوان “ویتامین انسداد خون” شناخته شده است و نقش مهمی در بهبود زخم ها دارد. “K” از کلمه koagulation آلمانی مشتق شده است. ویتامین K همچنین نقش مهمی در سلامت استخوان دارد.

K همچنین با ویتامین های دیگر هم کار می کند. دکتر شري راس، متخصص بهداشت زنان در مرکز بهداشت پراويدس سنت جان در سانتا مونيکا، کالیفرنیا، گفت: “ویتامین K با ویتامین D کار می کند تا اطمینان حاصل کند که کلسیم راه خود را به استخوان ها می رساند تا به آنها کمک کند.

دیگر محصولات : آمونیوم کلراید (نشادر)

فروش ویتامین K

ویتامین K در کیسه های ۲۵ کیلو گرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *