پوویدون آیوداین

پوویدون آیوداین چیست

پزشکان برای مبارزه با عفونت های زخم از راهکارهای بیشماری استفاده کرده اند ، از جمله استفاده موضعی و سیستمیک آنتی بیوتیک ها ، و داروهای ضد عفونی کننده مختلفی مانند هیپوکلریت (سفید کننده) و پراکسید هیدروژن روی زخم ها قرار داده شده اند تا باکتری ها را از بین ببرد یا از رشد آنها جلوگیری کند. یک ماده ضد میکروبی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد پوویدون آیوداین(بتادین) ، مجموعه ای از ید ، جزء باکتری کش ها با پلی وینیل پیرولیدون (پوویدون) ، یک پلیمر مصنوعی است. متداول ترین شکل تجاری یک محلول ۱۰٪ در آب است که ۱٪ ید موجود دارد. پوویدون آیوداین به عنوان یک اسکراب جراحی یا پاک کننده پوست با پایه مواد شوینده (۷۵/۰٪ ید موجود) یا به اشکال دیگر موجود است.

پوویدون آیوداین یک مجموعه شیمیایی پایدار از پلی وینیل پیرولیدون (پوویدون ، PVP) و ید عنصر است. این ماده حاوی ۹٫۰٪ تا ۱۲٫۰٪ ید موجود است که به صورت خشک محاسبه می شود. این مجموعه منحصر به فرد در سال ۱۹۵۵ در آزمایشگاه های سم شناسی صنعتی در فیلادلفیا توسط H. A. Shelanski و M. V. Shelanski کشف شد. در طی آزمایش آزمایشگاهی برای نشان دادن فعالیت ضد باکتریایی ، مشخص شد که این مجموعه نسبت به تنتور ید کمتر در موش سمی است. آزمایشات بالینی انسان نشان داد که این محصول نسبت به سایر فرمولاسیون ید برتر است. پوویدون آیوداین بلافاصله به بازار عرضه شد ، و از آن زمان به آنتی بیوتیک ید جهانی ترجیح داده شده است.

پوویدون آیوداین چیست

کاربردها  و ویژگی های پوویدون آیوداین

پوویدون آیوداین یک ضد عفونی کننده طیف گسترده ای برای کاربرد موضعی در درمان و پیشگیری از عفونت زخم است. ممکن است در کمک های اولیه برای بریدگی های جزئی  ، سوختگی ، ساییدگی و تاول استفاده شود. پوویدون آیوداین به دلیل جذب آرام آن از طریق بافت نرم ، اثرات ضد عفونی کننده ماندگاری بیشتری نسبت به رنگ زرد ید از خود نشان می دهد و این گزینه را برای جراحی های طولانی تر انتخاب می کند. کلرهگزیدین نتایج مشابهی را ارائه می دهد ، اما با نگرانی از مسمومیت برابر است. باکتریها در برابر PVP-I مقاومت نمی کنند.  در نتیجه ، PVP-I کاربردهای گسترده ای در پزشکی به عنوان اسکراب جراحی یافته است. برای پاکسازی پوست قبل و بعد از عمل؛ برای درمان و جلوگیری از عفونت در زخم ها ، زخم ها ، بریدگی ها و سوختگی ها. برای درمان عفونتها در زخمهای decubitus و زخمهای استاز. در زنان و زایمان برای واژینیت مرتبط با عفونتهای کاندیدی ، تریکومونال یا مخلوط. بدین منظور PVP-I در غلظت ۵/۷-۱۰ درصد در فرمهای دوز محلول ، اسپری ، اسکراب جراحی ، پماد و سواب فرمول بندی شده است. از آنجا که از این نشانه های مهم ، فقط در مورد پویدون-ید استریل باید استفاده شود. محصول غیر استریل می تواند در شرایط محدودی که بیماران در آن پوست سالم قرار دارند مناسب باشد که به خطر بیفتد و بریده نشود.

پلی وینیل پلیمر ید دار به عنوان ضد عفونی کننده موضعی در جراحی و برای عفونت های پوستی و غشای مخاطی ، همچنین به عنوان آئروسل استفاده می شود. 

دیگر محصولات : روغن سبوس برنج

فروش پوویدون آیوداین

پوویدون آیوداین به صورت گالن های ۲۰ کیلوگرمی  آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *