پکتین

tasty jam

پکتین یک ماده طبیعی است (پلیساکارید) که در انواع توت ها، سیب و میوه های دیگر یافت می شود و یک نوع فیبر محلول در آب است

پکتین یک گروه ناهمگن پلی ساکارید ساختاری اسیدی است که در میوه ها و سبزیجات یافت می شود که ژل های پایدار اسیدی را تشکیل می دهند.

پکتین  نوعی فیبر محلول است که به طور طبیعی موجود در سیب و دیگ میوه ها است. در فرم تکمیلی موجود در رژیم غذایی، برای تعدادی از شرایط سلامت مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، برخی از افراد از پکتین سیب استفاده می کنند تا سلامت گوارشی خود را بهبود بخشند و مشکلات گوارشی مشترک را کاهش دهند. پکتین در بسیاری از میوه های دیگر، از جمله میوه های مرکبات و مکمل هایی مانند پکتین اصلاح شده مرکبات یافت می شود

از لحاظ شیمیایی، پکتین متشکل از متیل استرهای اسید پلی گالوکورونیک و نمکهای آنها (سدیم، پتاسیم، کلسیم و آمونیاک) با وزن مولکولی تا ۱۵۰،۰۰۰ دالتون است. پکتین به وسیله استخراج آب از مواد گیاهی خوراکی مناسب، عمدتا از پوست مرکبات و پیاز سیب، و سپس یک بار انتخابی با استفاده از الکل یا نمک ها به دست می آید. مواد اولیه استفاده شده حاوی مقدار زیادی پکتین با کیفیت برتر هستند و در مقادیر کافی در دسترس هستند تا فرایند تولید موثرتر باشد.

مواد پکتین یا پکتین نامهای جمعی برای گروهی از پلی ساکارید های نزدیک در دیواره سلولی است که در آنها به فرآیندهای فیزیولوژیکی پیچیده مانند رشد سلولی و تمایز سلولی کمک می کند و بنابراین یکپارچگی و استحکام بافت گیاه را تعیین می کند که در دیواره سلولی گیاهان، به ویژه برگ ها، ریشه ها و میوه ها یافت می شود.زیرا می تواند از ۱۷ نوع مختلف مونو سساکریدها حاوی بیش از ۲۰ پیوند های مختلف تشکیل دهد. و احتمالا پیچیده ترین ماکرومولکول در طبیعت است.

محتوای پکتین به طور گسترده ای در میان گیاهان و حتی در همان گیاه در طول زمان متغیر است. به طور کلی، پکتین توسط آنزیم ها به عنوان رسیدن به میوه تجزیه می شود و نرم تر می شود

 

میوه ها و مرکبات شامل پکتین

میوه های حاوی پکتین بیشتر، میوه های مرکبات، به خصوص گریپ فروت، لیمو و پرتقال هستند.

. اکثریت پکتین در پوست مرکبات ساکن است، اما پالپ نیز حاوی برخی از آن است. شما باید  ۶ گریپ فروت را بخورید تا مقادیر قابل توجهی از پکتین را دریافت کنید – با این وجود، می توانید از هر گریپ فروت بیشتر از پوست استفاده کنید

سیب همچنین یک منبع عالی از پکتین است. به طور عملی، سیب اغلب منبع خوبی نسبت به میوه های مرکبات می باشد، زیرا اکثر مردم پوست های سیب را می خورند، که در آن بخش قابل توجهی از پکتین ساکن است. در مقابل، اکثریت قریب به اتفاق پوسترهای غنی از پکتین را از میوه های مرکبات حذف می کنند. مقدار پکتین در پالپ سیب به طور گسترده ای از ۰٫۱۴ تا ۱٫۱۵ درصد وزن دارد. تنوع، شرایط رشد و بلوغ در پکتین تاثیر می گذارد.

تعدادی از میوه های دیگر منبع خوبی از پکتین هستند – فرض کنید شما آنها را با پوست خود می خورید – و این شامل همه انواع توت ها، هلو ها، زردآلو، گیلاس و انگور می شود. توت ها به ویژه برای محتوای پکتین قابل توجه هستند که شامل توت فرنگی، تمشک، تمشک و انگور است. موز همچنین یک منبع خوب است، به خصوص اگر اجازه ندهید که آنها قبل از غذا خوردن خیلی ریز و نرم باشند.

 

کاربردها و خصوصیات پکتین

بسیاری از دستور العمل های نگهدارنده، از جمله مربا و مخصوصا ژله ها، از یک عنصر به نام پکتین استفاده می کنند. بدون پکتین، ژله و ژامبون حالت ژله ای ندارند، بنابراین یک ماده ضروری است،. پکتین نشاسته ای است که به نام هتروپلی ساکارید نامیده می شود، که به طور طبیعی در دیواره سلولی میوه ها و سبزیجات اتفاق می افتد. در حقیقت، این چیزی است که به آنها ساختار میدهد. هنگامی که به دمای بالا (۲۲۰ F) پخته شده در ترکیب با اسید و قند، ژل را تشکیل می دهد. در حقیقت، پکتین چیزی است که باعث می شود جوانه ها و ژله ها یک بافت نیمه جامد را هنگام سرد شدن تولید کنند. . این نیز به عنوان جایگزین چربی در برخی از محصولات پخته شده استفاده می شود

از آنجا که توانایی پکتین برای ساخت یک محلول مانند ژل ضخیم است، پکتین به طور تجاری در تهیه ژله ها، ترنج و مارمالاد استفاده می شود. خواص ضخیم آن نیز در صنایع شیرینی سازی، دارویی و صنایع نساجی مفید می باشد. این ماده شامل یک گروه وابسته به پلی ساکارید است که با آب داغ یا با محلول های آبی اسیدهای رقیق قابل استخراج هستند. منابع اصلی پکتین تجاری عبارتند از لایه ای از میوه های مرکبات، و به میزان کم  مواد سم زدایی . مقادیر بسیار کمی از پکتین در حضور اسیدهای میوه ای و شکر به شکل ژله کافی است.پکتین یکی از مواد پر مصرفی در مواد غذایی امروز است. بسیاری از مصرف کنندگان با استفاده از پکتین به دلیل استفاده طولانی مدت از آنها در حفظ میوه های خانگی خود، آشنا هستند. پکتین همچنین از دیدگاه پایداری بالاتر است. پکتین علاوه بر استفاده سنتی از آن در تهیه میوه ها و مخلوط های قندی، پروتئین های غذایی و طعم نوشیدنی ها و ماست را بهبود می بخشد. پکتین که یکی از اجزای اصلی فیبر محلول در میوه ها و سبزیجات است، به عنوان یک فیبر رژیمی در برخی از مناطق از جمله ایالات متحده محسوب می شود.

 

پکتین همچنین دارای مزایای سلامتی در انسان است. از جمله این توانایی ها این است که سطح LDL را کاهش دهند، در نتیجه سطح کلسترول را کاهش می دهد و توانایی آن برای کاهش آلودگی غذا از طریق روده و کاهش اسهال. پکتین همچنین می تواند مسیرهای مرگ سلولی را در سلول های سرطانی فعال کند، که نشان می دهد پکتین ها ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از انواع خاصی از سرطان داشته باشند.

. برای استفاده از دارو استفاده می شود. مردم از پکتین برای کلسترول بالا، تری گلیسیرید بالا و برای جلوگیری از سرطان کولون و سرطان پروستات استفاده می کنند. همچنین برای دیابت و بیماری ریفلاکس معده (GERD) استفاده می شود. برخی از مردم از پکتین برای جلوگیری از مسمومیت ناشی از سرب، استرانسیم و سایر فلزات سنگین استفاده می کنند ، پکتین نیز جزء برخی از چسبهای دندان مصنوعی است. مردم برای محافظت از دهان خفیف و یا زخم دهان و زخم های گلو، پکتین را روی پوست قرار می دهند.

فروش پکتین

پکتین در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول پکتین مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیگر محصولات : استات سدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *