کافئین

FI

کافئین یک ماده شیمیایی است که در قهوه، چای، کولا، گارناها، ماته و دیگر محصولات یافت شده است.

کافئین محبوب ترین داروی جهان است. کافئین به طور طبیعی در محصولاتی مانند قهوه، چای، شکلات و نوشابه های کولا ظاهر می شود و به انواع داروهای تجویزی و بدون نسخه اضافه می شود، از جمله داروهای سرفه، سردرد و درد. نوشیدنی های انرژی زا ممکن است شامل کافئین طبیعی باشد.

کلمات کافئین و قهوه هر دو از کلمه عربی qahweh (تلفظ “kahve” در ترکی) مشتق شده است. ریشه های این کلمات نشان دهنده گسترش قهوه به اروپا از طریق عربستان و ترکیه از شمال شرقی آفریقا، که در آن درختان قهوه در قرن ششم کشت شد. قهوه در قرن ۱۷ میلادی در اروپا محبوب بود. در قرن هجدهم، این گیاه در اندونزی و هندوستان تاسیس شد، و قهوه قرن بیستم به بزرگترین محصول پولی بر روی زمین تبدیل شده است. کافئین اولین بار در سال ۱۸۱۹ از قهوه جدا شد. این ماده  همچنین در چای یافت می شود. . مقدار کافئین دانه های قهوه با توجه به نوع گیاه قهوه متفاوت است. 

شکل خالص کافئین یک پودر سفید و تلخ مزه است. چه کسی از آن استفاده می کند؟ کافئین یکی از مواد روانگردان در جهان است. در آمریکای شمالی، بیش از ۸۰ درصد بزرگسالان به طور مرتب مصرف کافئین می کنند. میانگین مقدار کافئین مصرفی هر فرد در کانادا به میزان ۲۱۰ تا ۲۳۸ میلی گرم در روز تخمین زده می شود. در کانادا، مصرف قهوه از ۹۶ لیتر در سال ۱۹۹۰ به ۱۰۶ لیتر در هر نفر در سال ۲۰۰۹ افزایش یافت. مصرف چای نیز از ۴۲ لیتر در سال در سال ۱۹۹۰ به ۷۷ لیتر در هر نفر در سال ۲۰۰۹ افزایش یافته است. مصرف نوشیدنی های انرژی نیز در حال افزایش است. مصرف سرانه در کانادا در سال ۲۰۰۶ ۱٫۱ لیتر بود که از سال ۲۰۰۱ به ۰٫۸ لیتر افزایش یافت. نوشیدنی های انرژی در مراسم ها و باشگاه های رقص محبوب شده اند و اغلب در ترکیب با الکل استفاده می شوند.

درصد کافئین موجود در برخی از مواد

کافئین به طور طبیعی در برگ و دانه های بسیاری از گیاهان تولید می شود. بچه ها بیشترین کافئین خود را از سودا دریافت می کنند، اما این نیز در قهوه، چای، شکلات، بستنی قهوه یا ماست یخ زده، و همچنین داروهای ضد درد و دیگر داروهای بدون نسخه یافت می شود. حتی چای یخ زده می تواند حاوی مقدار زیادی قند و کافئین به عنوان سودا باشد. در اینجا چند منبع کافئین مقایسه می شود:

 نوشابه : ۱۲ اونس. ۷۱٫۲ میلی گرم

کوکاکولا ۱۲ اونس. ۳۴ میلی گرم

کیک رژیمی ۱۲ اونس. ۴۵ میلی گرم

پپسی ۱۲ اونس. ۳۸ میلی گرم

قهوه دم (روش قطره) ۵ اونس. ۱۱۵ میلی گرم 

چای یخ زده ۱۲ اونس. ۷۰ میلی گرم 

شکلات تیره ۱ اونس. ۲۰ میلی گرم

شکلات شیر ​​۱ اونس. ۶ میلی گرم 

داروهای آرام بخش سرد ۱ قرص ۳۰ میلی گرم

فنجان قهوه: ۱۳۵ میلی گرم

فنجان قهوه فوری: ۷۶-۱۰۶ میلی گرم

فنجان قهوه بدون کافئین: حدود ۳ میلی گرم

فنجان چای: ۴۳ میلی گرم

 نوشیدنی معمولی کولا حاوی کافئین (۳۵۵ میلی لیتر): ۳۶-۵۰ میلی گرم

نوشیدنی انرژی (۲۵۰ میلی لیتر): ۸۰ میلی گرم

قرص خواب بیهوشی: ۱۰۰ میلی گرم

کاربردهای کافئین

کافئین به طور معمول برای بهبود سلامت روانی مورد استفاده قرار می گیرد، اما از بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می کند. کافئین با استفاده از دهان یا رکتال در ترکیب با داروهای مسکن (مانند آسپرین و استامینوفن) و شیمیایی برای درمان سردردهای میگرنی استفاده می شود. همچنین با درد و رنج برای سردرد ساده و پیشگیری و درمان سردرد پس از بیهوشی اپیدورال استفاده می شود. بعضی افراد از کافئین به صورت دهانی برای آسم، بیماری کیسه صفرا، اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)، اختلال وسواسی-اجباری (OCD)، میزان اکسیژن پایین در خون به علت ورزش، بیماری پارکینسون، حافظه، گرفتگی، سیروز کبدی، هپاتیت C، سکته مغزی، بهبودی پس از جراحی، کاهش درد، درد عضلانی از ورزش، اختلالات روانی مرتبط با سن، مشکلات تنفسی و ریه در نوزادان و فشار خون پایین. کافئین نیز برای کاهش وزن و دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار می گیرد. کافئین یکی از رایج ترین محرک ها در میان ورزشکاران است. در غذاها، کافئین به عنوان یک عنصر در  نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و سایر نوشیدنی ها استفاده می شود.

فروش کافئین

کافئین در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی  آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیگر محصولات : هیدروسولفیت سدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *