کلروفروم

Chloroform-CFP-CHCl3-Trichloromethane.jpg_350x350

کلروفروم چیست؟

کلروفرم یک نام دیگر برای ترکیبات شیمیایی رنگی، متراکم، مایع و ترشكلرمتین است. این ماده غیر قابل اشتعال و دارای بوی دلپذیر و طعمی شاداب و شیرین و همچنین حدود ۴۰ بار شیرین تر از شکر است. کلروفرم تقریبا غیر قابل حل در آب هست وبه راحتی در الکل، اتر، استون، بنزین و سایر حلال های آلی حل می شود. این ماده می تواند توسط chlorination از الکل یا متان آماده شود. پس از ساخت استون و سفید کردن پودر آن، کلروفرم توسط واکنش فتوشیمیایی متان با کلر تهیه می شود.

کلروفرم (CHCl3)، همچنین به نام تری کلرومتان نامیده می شود، مایع غیر قابل اشتعال، روشن و بی رنگ است که از آب بسیار متراکم تر است و دارای بوی اتریکی خوشایند است. این نخستین بار در سال ۱۸۳۱ آماده شد. پزشک سرت جیمز سیمپسون از دانشگاه ادینبورگ اولین کسی بود که در سال ۱۸۴۷ به عنوان بیهوشی استفاده می کرد.

تاریخچه کلروفروم

در رابطه با این ترکیب در سال ۱۸۳۱ توسط دانشمندان در سه کشور به طور همزمان کار میشد : ساموئل گوتری (۱۷۴۸-۱۸۴۸) ایالات متحده، یوجین سوئیران (۱۷۹۷-۱۸۵۸) فرانسه و یوستوس فون لیبیگ از آلمان. گوتری، یک شیمیدان آمریکایی و پزشک بود و همچنین روش واکسیناسیون ادوارد جنر را به ایالات متحده معرفی کرد. MJ Dumas  در پاریس ترکیبی از مایع جدید را توصیف کرد و در سال ۱۸۳۴ یا ۱۸۳۵ نام “کلروفرم” نامید. در فرانسه ماری ژان  در سال ۱۸۴۷، استفاده به عنوان ماده ی بیهوشی را بیان کرد، اما اثرات سمی کلروفرم را در حیوانات یادآور شد. 
سر جی یام یانگ سیمپسون، یکی از مامورهای مهم اسکاتلندی، در نوامبر سال ۱۸۴۷، استفاده پزشکی از کلروفرم را بعنوان یک بیهوشی در ادینبورگ، اسکاتلند معرفی کرد. اوایل همان سال، سیمپسون برای استفاده از اتر برای کاهش درد زایمان شروع کرد، اما برخی از آن ناراضی بودن به دلایلی مانند بوی ناخوشایند، مقادیر زیاد مورد نیاز و تحریک ریه. اتر نیز مواد منفجره بود، که برای پزشکانی که اغلب با نور شمع در اتاق های گرم شده شومینه کار میکرد، مشکل بود. شیمیدان لیورپول، دیوید والد، پیشنهاد کرد سیمپسون کلروفرم را امتحان کند. 

extra-04170592

ویژگی ها و کاربردهای کلروفروم

سطوح پایین کلروفرم در هوا و آب های ساحلی، رودخانه های داخلی، دریاچه ها و آب های زیرزمینی یافت می شود.سطوح می تواند در مناطق صنعتی و همچنین در هوا بیش از استخر های حاوی کلر بالاتر باشد.کلروفرم به عنوان یک حلال استفاده می شود که ماده ای است که در دیگر مواد حل می شود. همچنین، آن را مورد استفاده قرار میدهند در ساختمان، صنایع کاغذ و در تولید آفت کش ها . این ماده به عنوان یک حلال برای لاک ، بلورهای کف، رزین ها، چسب ها، آلکالوئیدها، چربی ها، روغن ها و لاستیک ها. کلروفرم در ساخت Fluorocarbon22،  استفاده می شود.تا اواسط دهه ۱۹۰۰، کلروفرم به عنوان یک بیهوشی برای کاهش درد در طی مراحل پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. امروز،به دلیل اثرات مضر آن به این شیوه استفاده نمی شود.

در تولید پلاستیک (به خصوص وینیل کلرید) و در تولید مواد شیمیایی دیگر. کلروفرم به عنوان یک حلال استخراج برای چربی ها، روغن ها، گریس ها، لاستیک، واکس ها، گوتاپرکا، رزین ها، لاک ها، کفپوش های کف، تولید ابریشم مصنوعی و چسب ها استفاده می شود. به عنوان یک حلال صنعتی در استخراج و تصفیه برخی از آنتی بیوتیک ها، آلکالوئیدها، ویتامین ها و طعم دهنده ها استفاده می شود. این ماده به عنوان یک حلال در شیمی آلی، در عکاسی و ساخت رنگ ها، داروها و سموم دفع آفات استفاده می شود. استفاده های دیگر به عنوان یک ماده تمیز کننده خشک برای حذف لکه ها، به عنوان یک فومیگان و در آتش خاموش کننده ها برای کاهش دمای انجماد تتراکلرید کربن است.

دیگر محصولات : آمونیوم استات

فروش کلروفرم

کلروفرم  در بشکه های  ۲۵۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *