آهک هیدراته

Lime

آهک هیدراته چیست؟

آهک هیدراته که به نام هیدروکسید پتاسیم نیز نامیده میشود یک جامد بی بو سفید  به صورت دانه یا پودر موجود هست. این ماده طعم کمی تلخ و قلیایی دارد. آهک هیدراته به راحتی از هوا جذب دی اکسید کربن می کند و به کربنات کلسیم (CaCO3) تبدیل می شود. به همین دلیل، این ترکیب اغلب با کربنات آلوده می شود مگر اینکه در ظروف محکم بسته شده نگهداری شود. این پودر یک ماده شیمیایی نسبتا ارزان است و به همین علت در فرایندهای تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه  در آب بسیار محلول نیست، یک سوسپانسیون پودر رقیق شده در آب می تواند ساخته شود، سوسپانسیون معروف به لیمو آب یا شیر آهک است.

آهک هیدراته با افزودن آب به اکسید کلسیم (CaO) تولید می شود. این واکنش بسیار اکسوترمی است و باید با اطمینان انجام شود تا از دست دادن محصول از طریق پراکندگی جلوگیری شود. این ماده در ملات، گچ و سیمان یافت می شود. هنگام استفاده در ملات، آهک هیدراته با ماسه و آب مخلوط می شود. هنگامی که آب در ریشه تبخیر می شود، مخلوط باقی مانده از آهکهیدراته و شن، یک چسب سخت و قوی برای اتصال آجرها می شود.

images (8)

تولید آهک هیدراته

آهک هیدراته یک ترکیب معدنی برای اهداف مختلف است. این ماده هیدروکسید پتاسیم نیز نامیده می شود، و محلول آبی آن لعاب آب نامیده می شود.

فرمول و ساختار: فرمول شیمیایی آهک هیدراته Ca (OH) 2 و توده مولی آن ۷۴٫۰۹ g / mol است. این ترکیب یونی دارای کاتدی فلزی کلسیم است که به آن دو هیدروکسید متصل است. در شکل جامد، آهک هیدراته در ساختار پلیمری وجود دارد که از طریق اتصال هیدروژن بین لایه ها ایجاد می شود.

پیدایش: آهک هیدراته به طور طبیعی رخ می دهد، اما به ندرت در فرم معدنی آن به عنوان پورتلاند، که در برخی از سنگ های آتشفشانی و دگرگونی یافت می شود.

خواص فیزیکی: به شکل بلورهای بی رنگ و یا یک پودر سفید با تراکم ۲٫۲۱ g / cm³ و نقطه ذوب ۵۸۰ درجه سانتیگراد بدست می آید.

خواص شیمیایی:  در آب نسبتا محلول است. آن را تا حدودی در آب برای تولید محلول به نام Limewater، که پایه متوسط ​​است، حل می شود. لیموواتر یا عقیق کلسیم (OH) 2 با اسیدها واکنش می دهد تا نمک تشکیل دهد و می تواند به برخی از فلزات مانند آلومینیوم حمله کند. لیموواتر به راحتی با دی اکسید کربن واکنش می دهد تا کربنات کلسیم را تشکیل دهد.

کاربردهای آهک هیدراته

آهک هیدراته دارای بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند فرایند کاغذ کرافت، به عنوان فلوکولنت در آب و فاضلاب، در آماده سازی آمونیاک و به عنوان یک اصلاح کننده pH است. این نیز یک ماده مهم در سیمان، گچ و ملات است. به عنوان یک پایه نسبتا غیر سمی و ملایم، از صنایع مختلفی از جمله تنظیم pH، تقویت کلسیم، کمک هضم و جایگزین نوشابه استفاده می شود.

آهک هیدراته نیز به طور گسترده ای به عنوان عامل خنثی استفاده می شود. به عنوان پایه، آن را با اسیدهای تشکیل شده در عملیات صنعتی، در محیط و در شرایط دیگر واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال، خاک که بیش از حد اسیدی است برای رشد مناسب گیاهان می تواند با آهک هیدراته قابل استفاده شود. یون هیدروکسید (OH-) در آهک هیدراته با یون هیدروژن (H +) در خاک اسیدی واکنش می دهد تا آب را تشکیل دهد و باعث خنثی تر شدن خاک شود.  بسیاری از کاربردهای دیگر هیدروکسید کلسیم عبارتند از:
در صنعت چرم و پوست ،پخت و پز، برای حذف موها از پوست ،برای خنثی کردن راههای برنزه کردن،  در تولید آب میوه ها ، به عنوان یک جزء از انواع خاصی از آفت کش ها؛ به عنوان یک افزودنی برای جلوگیری از بیش از حد اسیدی شدن مواد غذایی ؛ به عنوان یک شتاب دهنده (ترکیبی که سرعت واکنش شیمیایی را افزایش می دهد) در فرایندهای تولید لاستیک و پلاستیک مصنوعی؛ و به عنوان یک افزودنی مواد غذایی در خوراک مرغ و… استفاده میشود.

دیگر محصولات : هیدروکینون

فروش آهک هیدراته

آهک هیدراته به صورت کیسه های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول آهک هیدراته مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *