اسید استیک

images (5)

اسید استیک (CH3COOH)، هم چنین اسید اتانولی، مهمترین اسید کربوکسیلیک است. محلول اسید استیک تولید شده توسط تخمیر و اکسیداسیون کربوهیدراتهای طبیعی رقیق شده (تقریبا ۵ درصد حجمی) سرکه است؛ نمک، استر، یا آسیلال اسید استیک استات نامیده می شود. در صنعت، اسید استیک در تهیه استات های فلزی مورد استفاده در برخی از فرآیندهای چاپ استفاده می شود؛ وینیل استات، مورد استفاده در تولید پلاستیک؛ استات سلولز، مورد استفاده در ساخت فیلم های عکاسی و منسوجات؛ و استرهای آلی فرار (مانند اتیل و استیل های بوتیل)، به طور گسترده ای به عنوان حلال برای رزین ها، رنگ ها و لاک ها استفاده می شود.

از نظر بیولوژیکی، اسید استیک یک ماده مهم متابولیک است و به طور طبیعی در مایعات بدن و آب میوه ها اتفاق می افتد. اسید استیک بوسیله deacetylation بخش هیم سلولز از بیوماس تشکیل شده و اسید لووولینیک در طی تجزیه HMF در دمای بالا و شرایط اسیدی تولید می شود.

اسید استیک، هم چنین به عنوان اسید اتانوییک و متانکربنیک اسید شناخته می شود، مایع بی رنگ است که دارای بوی  قوی و متمایز است. فرمول شیمیایی آن C2H4O2 است: آن دارای دو اتم کربن (C)، چهار اتم هیدروژن (H) و دو اتم اکسیژن (O) است. از آنجایی که در فرمول شیمیایی آن کربن است، آن یک ترکیب ارگانیک است. فرمول شیمیایی آن می تواند چندین روش نوشته شود، همانطور که در اینجا نشان داده شده است:

C2H4O2

CH3COOH

CH3CO2H

اسید استیک که حاوی مقدار بسیار کم آب است (کمتر از ۱٪) نام دارد اسید استیک یخبندان است. دلیل نام یخبندان به این دلیل است که کریستال اسید استیک جامد خنک تر از دمای اتاق در دمای ۱۶٫۷ درجه سانتیگراد، یخ است. حذف آب از اسید استیک نقطه ی ذوب آن را ۰٫۲ درجه سانتیگراد کاهش می دهد. اسید استیک یخبندان ممکن است با تخلیه محلول اسید استیک در یک “استالکتیت” اسید استیک جامد (که می تواند به عنوان یخ زده در نظر گرفته شود) تهیه شود. مانند یک یخچال آب دارای آب تصفیه شده است، حتی اگر در دریای شور شناور باشد، اسید استیک خالص به اسید استیک یخبندان افزوده می شود، اگرچه اسید استیک به عنوان یک اسید ضعیف در نظر گرفته می شود، به اندازه کافی برای نوشیدن سرکه، اسید استیک یخ زده خورنده است و در تماس با پوست می تواند آسیب بزند.  این دومین و ساده ترین اسید کربوکسیلیک است که پس از اسید فرمیک است.

کاربردها و ویژگی های اسید استیک

اسید استیک یک حلال اسیدی چند منظوره است. اسید استیک به عنوان یک حلال، یک حلال پروتئینی هیدروفیلی است که بسیار شبیه آب یا اتانول است. اسید استیک هر دو ترکیب قطبی و غیر قطبی را تجزیه می کند و در حلال های دو قطبی (آب) و غیر قطبی (هگزان، کلروفرم) می باشد. با این حال، اسید استیک با الکلهای بالاتر مانند اکتان کاملا مخلوط نیست.

اسید استیک برای ایجاد استات در pH فیزیولوژیک یونیزه می شود. گروه استیل برای زندگی ضروری است. باکتری های اسید استیک (به عنوان مثال، Acetobacter و Clostridium acetobutlicum) اسید استیک تولید می کنند. میوه ها هنگام رسیدن  اسید استیک تولید می کنند. اسید استیک در انسان ها و سایر مقادیر اولیه مولکول روغنکاری واژینال است که در آن به عنوان عامل ضد باکتری عمل می کند. هنگامی که گروه استیل به کوآنزیم A متصل می شود، هولوآنزیم در متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات ها استفاده می شود.

استفاده اصلی اسید استیک در سرکه و ایجاد استات سلولز و پلی وینیل استات است. اسید استیک به عنوان یک افزودنی غذایی (E260)، که  برای عطر و طعم و اسیدیته اضافه می شود، می توان نام برد. این یک معرف مهم در شیمی است. در سراسر جهان، حدود ۶٫۵ تن اسید استیک در هر سال استفاده می شود که حدود ۱٫۵ تن در سال از طریق بازیافت تولید می شود. بیشتر اسید استیک با استفاده از مواد شیمیایی پتروشیمی تهیه می شود.

دیگر محصولات : اسید بوریک

فروش اسید استیک

اسید استیک در بشکه های۳۰ و ۶۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *