افزودنی های بتن

افزودني هاي فوق روان کننده بتن

مقدمه

افزودن مواد افزودنی به بتن بلافاصله قبل یا در هنگام مخلوط کردن بتن اضافه می شود. افزودنی های بتنی می توانند کیفیت بتن، قابلیت کنترل، شتاب و یا عقب ماندگی زمان تنظیم را در میان سایر ویژگی هایی که می توانند برای دستیابی به نتایج خاص تغییر کنند، بهبود بخشد. امروزه بسیاری از مخلوط های بتنی حاوی یک یا چند افزودنی بتن هستند که به فرآیند ریختن شما کمک می کند تا هزینه های تولید را افزایش دهد و هزینه های این مخلوط ها بسته به مقدار و نوع مخلوط مورد استفاده متفاوت باشد. همه اینها به هزینه حیاط متر مکعب بتن اضافه می شود.

افزودنی های بتنی

افزودنی های بتنی به مخلوط سیمان آب اضافه می شوند و در مقادیر کم برای افزایش دوام بتن، برای رفع بتن و همچنین کنترل تنظیم یا سخت شدن، اضافه می شوند. آنها می توانند مواد افزودنی مایع یا پودر باشند. این مواد افزودنی در قالب مایع آماده به کار می روند و به بتن در کارخانه یا محل کار اضافه می شوند. استفاده موفقیت آمیز از مواد افزودنی بستگی به استفاده از روش های مناسب برای بتن سازی دارد . دو نوع اصلی از مواد افزودنی بتن وجود دارد که شیمیایی و معدنی هستند. افزودنی های شیمیایی هزینه ساخت و ساز را کاهش می دهد، ویژگی های بتن سخت را تغییر می دهد، کیفیت بتن را در حین مخلوط کردن / حمل و نقل / قرار دادن / درمان، و غلبه بر شرایط اضطراری خاص در حین عملیات بتنی کاهش می دهد. مواد افزودنی معدنی باعث می شود که مخلوط ها به صرفه تر باشند، نفوذپذیری را کاهش دهند، قدرت را افزایش دهند و خواص دیگر بتن را تحت تاثیر قرار دهند. افزودنیهای معدنی بر طبق بتن سخت شده از طریق فعالیت هیدرولیک یا پوزولانیک تاثیر می گذارد. پوزولان ها مواد سیمانی هستند و شامل پوزولان های طبیعی (از قبیل خاکستر آتشفشانی استفاده شده در بتن رومی)، خاکستر و سیلیکا دود است. آنها می توانند با سیمان پرتلند یا سیمان مخلوط شده به صورت جداگانه یا ترکیبی مورد استفاده قرار گیرند.

انواع افزودنی های بتن

افزودنی های بتنی افزودن بتن به عقب ماندگی برای تأخیر واکنش شیمیایی که هنگام بتن شروع روند کاری بتن تنظیم می شود، استفاده می شود. این نوع مواد افزودنی بتن به طور معمول برای کاهش اثر دمای بالا که می تواند باعث تنظیم سریع تر بتن می شود استفاده شود. افزودنی های عقب مانده در ساختمان های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند، زمان بیشتری برای تکمیل روسازی بتن، کاهش هزینه های اضافی برای قرار دادن بوته بتونی جدید در محل کار و کمک به از بین بردن اتصالات سرد در بتن استفاده می شود. بازدارنده ها همچنین می توانند برای مقاومت در برابر ترک خوردگی به علت انحراف شکل که می توانند در هنگام قرار دادن صفحات افقی در بخش ها مورد استفاده قرار گیرند. اکثر عقد کننده ها همچنین به عنوان گیرنده های آب عمل می کنند و ممکن است برخی از هوا در بتن را جذب کنند.

بتن هوای نفوذی می تواند دوام بسپار بتن را افزایش دهد. این نوع افزودنی باعث می شود بتن کارآمد تر از بتن غیر غوطه ور در حالی که کاهش جداسازی بتن تازه ایجاد شود. مقاومت به مقاومت بتن را در برابر یخ زدگی شدید و یا چرخه یخ زدگی / انجماد بهبود می بخشد. مزایای دیگر این مخلوط عبارتند از: مقاومت بالا به چرخه خیساندن و خشک شدن درجه بالا قابلیت کار درجه بالاتر از دوام حباب های هوای نفوذ شده به عنوان یک بافر فیزیکی علیه ترک خوردگی ناشی از تنش ها به دلیل افزایش حجم آب در دماهای یخ زده عمل می کنند. مواد افزودنی هوا با تقریبا تمام مواد افزودنی بتن سازگار هستند. به طور معمول برای هر یک درصد از نفوذ هوا، مقاومت فشاری حدود ۵ درصد کاهش می یابد.
افزودنی های آب، محصولات شیمیایی هستند که وقتی که به بتن اضافه می شوند می توانند باعث کاهش میل مورد نیاز در نسبت آب سیمان نسبت به آنچه که معمولا طراحی شده است، ایجاد کند. برای کاهش مقاومت بتن خاص با استفاده از مواد سیمان پایین، از افزودنی های کاهش آب استفاده می شود. محتویات سیمان کمتر باعث کاهش انتشار CO2 و مصرف انرژی در هر حجم تولید بتن می شود. با این نوع افزودنی، خواص بتنی بهبود یافته و بتن را در شرایط دشوار قرار می دهد. ترانزیستورهای آب عمدتا در عرشه های پل، پوشش های بتونی کم و بتنی مورد استفاده قرار می گیرند. پیشرفت های اخیر در تکنولوژی مخلوط منجر به توسعه گیرنده های آب متوسط ​​می شود.
افزودنی های بتنی سریع برای افزایش میزان مقاومت بتن استفاده می شود و یا زمان تنظیم بتن کاهش می یابد. کلرید کلسیم می تواند به عنوان شایع ترین قسمت شتاب دهنده نامیده شود. با این حال، می تواند فعالیت خوردگی تقویت فولاد را ارتقا دهد. با این وجود، بهترین شیوه های بتنی، مانند تثبیت مناسب، پوشش مناسب و طراحی مناسب ترکیب بتن می تواند از این مسائل خوردگی جلوگیری کند. افزودنی های شتاب مخصوصا برای تغییر خواص بتن در آب و هوای سرد مفید هستند.

فروش افزودنی های بتن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *