انواع حلال های شیمیایی

حلال چیست؟

 حلال ها یک ماده (معمولا مایع) است که می تواند برای حل کردن مواد دیگر بدون تغییر شیمیایی آنها استفاده شود. حلالها به دسته های غیر معدنی (آب شایع ترین نمونه) یا آلی هستند. حلال های آلی حاوی کربن هستند و شامل تقریبا تمام راه حل های تمیز کردن فلزات صنعتی معمولی است. صدها نوع مختلف تصفیه کننده های حلال وجود دارد که هر کدام با مشخصات و کاربردهای خاص خود می باشد.

سه نوع اصلی حلال های پاک کننده

  • حلال های اکسیژن
  • حلال های هیدروکربن
  • حلال های هالوژنی

حلال های اکسیژن همانطور که از نام آنها بدست می آید، این حلال ها حاوی اکسیژن در ساختار مولکولی خود هستند. آنها از مواد نفتی حاصل می شوند و معمولا دارای سمیت کم و قدرت بالای حلال هستند. حلال های اکسیژن دار به طور گسترده ای به عنوان افزودنی در تولید انواع وسیعی از محصولات از لوازم آرایشی به رنگ، و همچنین برای تمیز کردن استفاده می شود. بسیاری از این برنامه ها نیاز به درجه بالایی از خلوص دارند، بنابراین مشخصات این حلال ها اغلب روی سطوح ناخالصی تمرکز می کنند و این محصولات به طور معمول برای حفظ سطح بالای خلوص مورد نیاز است. با این حال، فرآیند تولید این مواد گران نیست، بنابراین آنها نسبتا مقرون به صرفه هستند.

نمونه هایی از حلال های اکسیژن شامل الکل، اترها، استرها، الیاف گلیکول، استرهای گلیکول اتر و کتون ها.

حلال های هیدروکربن اینها حلال های نفتی هستند که ساختار شیمیایی آنها شامل هیدروژن و اتم های کربن است. حلال های هیدروکربن می توانند ساختارهای پیچیده شیمیایی داشته باشند. دو نوع اصلی از حلال هیدروکربن وجود دارد، از جمله:

حلال های آلیفاتیک. این ها دارای ساختار هیدروکربن مستقیم هستند و به عنوان حلال های تمیز کننده فلز و همچنین در تولید استفاده می شود. بعضی از نمونه هایی از حلال های آلیفاتیک عبارتند از بنزین، نفت سفید و هگزان.
حلال های معطر. این وسیله به طور گسترده ای به عنوان مواد چربی و همچنین تولید رنگ، جوهر و مواد شیمیایی کشاورزی استفاده می شود، این حلال ها دارای ساختار حلقه بنزن هستند. مثلا بنزن، زایلن و تولوئن.
ترکیب پیچیده حلال های هیدروکربن به این معنی است که می توان آنها را برای رسیدن به الزامات خاص صنعتی مورد نیاز آماده کرد. برای حلال های هیدروکربنی سفارشی ایجاد نمی شود. برخی از عوامل متمایز بین حلال های مختلف هیدروکربن عبارتند از: نقطه اشتعال، چگالی، تقطیر تقطیر و عطر.

حلال های هالوژنی این حلال ها حاوی اتم های هالوژن (مانند فلوئور، بروم، ید یا کلر) در ساختار مولکولی خود هستند. از آنجا که آنها معمولا پایدار، غیر قابل اشتعال و سریع تبخیر شده با ظرفیت بالا حلال، آنها به طور گسترده ای در صنعت برای تمیز کردن دقیق و بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر استفاده می شود. با این وجود، بسیاری از انواع حلال های هالوژنی به دلایل زیست محیطی از نظر زیست محیطی حذف شده اند. بعضی از نمونه ها شامل پرچلور اتیلن، فلورا کربن های کلر و ۱،۱،۱-تريکلرواتن است.

حلال های آلی

حلال های آلی به عنوان حلال های مبتنی بر کربن شناخته می شوند. یک حلال به سادگی به ماده ای اطلاق می شود که قادر به حل کردن مواد دیگر است. با استفاده از کربن، این حلال ها دارای اتم های کربن موجود در ساختار ترکیب آنها هستند.

فروش انواع حلال های شیمیایی

شرکت پیشگامان شیمی با داشتن نیروهای متخصص آمادگی دارد ضمن آگاهی دادن به شما در خصوص انواع حلال های شیمیایی، سفارش‌های مشتریان عزیز را دریافت کند. این مجموعه آمادگی دارد مواد نگهدارنده طبیعی مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *