تولوئن

toluene-250x250

تولوئن که دارای فرمول شیمیایی C7H8 هست یک هیدروکربن معطر است. این یک مایع بی رنگ و مضر غیرحلالی است که بوی مربوط به تینرهای رنگ دارد. این مشتق شده از یک بنزن مونو است که شامل یک گروه CH3 متصل به یک گروه فنیل است. به همین ترتیب، نام سیستماتیک IUPAC آن متیل بنزن است. تولوئن عمدتا به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی و یک حلال استفاده می شود.
این ترکیب ابتدا در سال ۱۸۳۷ از طریق تقطیر روغن کاج توسط یک شیمیدان لهستانی به نام فیلیپ والتر، به نام ریتیناپفت نامگذاری شد.  در سال ۱۸۴۱، شیمیدان فرانسوی Henri Étienne Sainte-Claire Deville یک هیدروکربن را از شکم تولو (عصاره معطر از Balsamum Myroxylon درخت کلمبیایی گرمسیری)، که Deville به عنوان مشابه با رنتینافوت والتر و بنزن شناخته شده، جدا کرد؛ از این رو او بنزن هیدروکربن جدید نامیده است.  در سال ۱۸۴۳ یونس یعقوب برزلیوس نام تولین را پیشنهاد کرد. در سال ۱۸۵۰، آگوست کوهور، شیمیدان فرانسوی، از یک ماده معدنی از چوب یک هیدروکربن جدا کرد که به عنوان مشابه با بنزن Deville شناخته شده بود و کاهورها به نام تولئین .

تولوئن به طور عمده به عنوان یک پیشرونده از بنزن از طریق hydrodealkylation استفاده می شود: C6H5CH3 + H2 → C6H6 + CH4 دومین برنامه کاربردی شامل عدم تطابق آن با مخلوطی از بنزن و زایلن می شود. هنگامی که اکسید شده، بنزلدئید و بنزوئیک اسید، دو واسطه مهم را تولید می کنند. علاوه بر سنتز بنزن و زایلن، تولوئن مواد اولیه ای برای تولئین دی ایزوسیانات (که در ساخت فوم پلی یورتان استفاده می شود)، تری نیتروتوولول (مواد منفجره، TNT) و تعدادی از مواد مخدر مصنوعی است. تولوئن یک مایع روشن و غیرحلول محلول با بوی معمولی است. این یک مشتق از بنزن مونو جایگزین است، به عنوان مثال، که در آن یک اتم هیدروژن تنها از یک گروه از شش اتم از مولکول بنزن جایگزین یک گروه غیر واجد شرایط، در این مورد CH3. به همین ترتیب، نام مستعار IUPAC آن متیل بنزن است. این هیدروکربن معطر است که به طور گسترده ای به عنوان خوراک صنعتی برای دام و به عنوان یک حلال استفاده می شود. همانند سایر حلالها، تولوئن بعنوان یک داروی استنشاقی برای خواص سمی آن استفاده می شود؛ با این حال، تنفس تولوئن ممکن است موجب آسیب شدید عصبی شود. تولوئن یک حلال مهم آلی است، اما قادر به حل کردن تعدادی از مواد شیمیایی غیر معدنی قابل توجه مانند گوگرد،  ید، بروم، فسفر، مواد دیگر کولانی غیر قطبی.

تولوئن، هیدروکربن معطر به طور گسترده به عنوان مواد اولیه برای تولید مواد شیمیایی صنعتی استفاده می شود. این ۱۵ تا ۲۰ درصد از نفت سبک زغال سنگ را تشکیل می دهد و جزئی از نفت است. 

کاربردهای تولوئن

تولوئن به طور معمول در تولید رنگ، لاستیک، لاک و چسب استفاده می شود زیرا می تواند مواد خشک، محلول و دیگر مواد نازک را کمک کند. این در فرآیند تولید برای تولید مواد شیمیایی دیگر، از جمله بنزن، نایلون، پلاستیک و پلی اورتان و در تولید سنتز ترنیتروتوولول (TNT)، بنزوئیک اسید، بنزویل کلرید و تولوئن دی ایزوسیانات استفاده می شود.  تولوئن به عنوان یکی از اجزای پاک کننده ناخن لهستانی به علت توانایی آن برای کمک به حل کردن مواد دیگر مانند رزین ها و پلاستیک ها استفاده شده است. همچنین در فرمول بندی محصولات ناخن استفاده شده است تا زنجیر ناخن، سخت کننده ها و لاک ها را به راحتی اعمال کند.  تولوئن در تولید بنزین تولید می شود و همچنین یک افزودنی بنزین است که می تواند برای بهبود رتبه اکتان برای سوخت مورد استفاده در اتومبیل های مسابقه و سایر خودرو ها استفاده شود. هرچه تعداد اکتان یا رتبه بالاتر باشد، مقاومت سوخت به ضربه زدن یا پینگ کردن در هنگام احتراق بیشتر است. تولوئن در این برنامه ها استفاده می شود زیرا متراکم است و حاوی انرژی قابل توجهی در واحد حجم است که باعث افزایش تولید برق برای وسایل نقلیه می شود.

دیگر محصولات : دی متیل فرمامید

فروش تولوئن

تولوئن در بشکه های ۲۰۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *