رزین چیست

مقدمه

رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی بسیار چسبناکی است که در صنعت، طراحی داخلی و هنرهای تجمسی استفاده زیادی دارد. رزین به واسطه ماده سفت کننده (هاردنر) خودش را گرفته و حالت سخت می گیرد. رزین ها در آب حل نمی شوند به همین دلیل به عنوان یک ماده ضد آب در زمینه های مختلف کاربرد دارد… این مخلوط کامپوزیت است که به صورت چرخشی به محصولات قوی و قابل انعطاف تبدیل می شود که می تواند ظاهر مواد سنگی و فلزی را با هزینه ای ارزان تر و کسری از وزن تقلید کند. 

رزین، هر ترکیب آلی طبیعی یا مصنوعی شامل مواد مایع غیر کریستالی یا چسبناک بوده، که در اتانول و استون حلالیت دارد. رزین‌های رایج عبارتند از: روزین، آسفالت، قیر، کهربا، سندروس، لیگنپین و لاک شیشه‌ای. رزین‌های طبیعی اصلاح شده شامل سلولز و پروتئین می‌باشند.

 

به عنوان یک ترکیب از ترکیبات آلی، رزین به خاطر خواص قوی و با دوام آن شناخته شده است، که به طور خاص در بسیاری از شرایط مختلف به کار می رود. این هم چنین بدان معنی است که نیازی به تعمیر و نگهداری منظم نیست و برای تمیز کردن علامت ها، یک پاک کننده فشار می تواند مورد استفاده قرار گیرد. انعطاف پذیری رزین به شکل آن است، که بیان می کند که هیچ فرم خاصی در خود ندارد. شما می توانید آن را از درختان در طبیعت به دست آورید .

رزین قادر به تغییر شکل اولیه خود برای انعطاف پذیری آن است. رزین نیز با خصوصیت مقاومت آن شناخته شده است، به این معنی که ماده ای است که می تواند در برابر مقادیر قابل توجه مقاومت کند، در حالی که کلیه آسیب ها را نیز حفظ می کند. این به خاطر قدرتش در ساختار شیمیایی آن، نتیجه پایه گیاهی است که دارد . خصوصیات طبی طبیعی رزین محصول مستقیم طبیعت است و به عنوان یک نتیجه، کمک به آن حاوی قدرت بسیار زیاد برای کسانی است که مایل به استفاده از آن هستند.

انواع رزین ها

  • رزین های طبیعی : به طور معمول مواد آلی قابل اشتعال هستند که شفاف بوده و از طیف رنگ زرد تا قهوه ای هستند. آنها در ترشحات گیاهی شکل می گیرند و در مایعات مختلف آلی محلول هستند اما در آب محلول نیستند. اکثر رزین های طبیعی از درختان، به خصوص درختان کاج بیرون می آیند.

رزین های طبیعی ممکن است به عنوان حلال محلول در روان کننده ها و محلول در روغن طبقه بندی شوند. صمغ‌های دارویی ترکیبات هیدروکلوئیدی گیاهی بوده که خام و نیمه شفاف می باشند و به وسیله خراشیدن گیاهان عالی ایجاد می شوند. بعضی از هیدرو کلوئیدهای مفید نیز در مغز دانه یا سایر قسمت‌های گیاه به حالت پکتین وجود دارند که آگار، آلژینات و کاراگینان مثالهایی از این نوع می‌باشند .

رزین های محلول در روغن شامل رزین، مشتقات همراه با سیب زمینی و همینطور کاج برای انواع برنامه های کاربردی، از جمله صابون استفاده می شود؛ کهربا، سخت ترین رزین طبیعی، ساخته شده برای جواهرات؛ لاک شرقی، مشتق شده از یک درخت بومی در چین؛ روغن بادام زمینی، از آجیل های بادام زمینی گرفته شده است.

  • رزین های مصنوعی : شامل یک کلاس بزرگ از محصولات مصنوعی است که برخی از خواص فیزیکی رزین های طبیعی را دارند اما از لحاظ شیمیایی متفاوت هستند. رزین های مصنوعی به وضوح از پلاستیک ها جدا نیستند. چینی ها، ژاپنی ها، مصری ها و دیگران در تهیه لاک الکل استفاده می شود. 

درکل رزین معمولا نامی است که به ترکیب طبیعی ارگانیک که از گیاهان تولید می شود اشاره دارد. این معمولا حاوی مواد غیر کریستالیزه، مایع است که قابل اشتعال است و این آن را جایگزین مناسب برای پلاستیک میدانند.

تاریخچه رزین

رزین دارای پایه تاریخی است، که در بسیاری از جوامع پیش از ما مورد استفاده قرار گرفته است، مانند چینی های باستانی و مصری های باستانی، که هر دو مشتاق استفاده از رزین در لاک های مختلف ساخته شده بودند. در مصر باستان، رزین دارای ویژگی هایی بود که در مراسم خاکسپاری استفاده می شد و اغلب به عنوان ماده ای برای  مومیایی کردن چهره های مختلف سیاسی عمل می کرد. داستان انسانهایی که با رزین ارتباط برقرار می کنند هزاران سال است که در جوامع باستان به دنبال استفاده از آن برای ساخت مواد مانند کهربا هستند.

بعدها، آن را بیشتر به دلیل ارتباط آن در ساخت بخور، که نقش مهمی در کلیساهای دوره قرون وسطی و دیگر مکان های عبادت داشت، بکار می بردند. انعطاف پذیری یکی از مزایای اصلی استفاده از رزین است که به مردم اجازه می دهد از آن برای ساخت محصولاتی که به نظر می رسد رزین جایگزین آن ها باشند استفاده کنند. مانند قابلیت رزین برای حفظ زیبایی شناسی بصری سنگ و فلز با تنها درصد کمی از وزن واقعی از این اشیاء، که این باعث می شود که رزین یک رقابت ایده آل برای افرادی باشد که علاقمند به استفاده از سنگ یا فلز هستند، اما نمی خواهند هزینه ی بسیار کنند.

در صنایع مدرن، رزین های طبیعی تقریبا به طور کامل توسط رزین های مصنوعی جایگزین شده اند که به دو دسته تقسیم می شوند: رزین های گرمانرم، که با حرارت  پلاستیکی باقی می مانند، و رزین های گرماسختی که بر روی گرما غیر قابل حل و قابل انجماد ایجاد می شوند.

فروش رزین ها

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *