سدیم سلنات

sodium-selenate-500x500

سدیم سلنات یک ترکیب غیر معدنی با فرمول Na2SeO است

این ماده ای جامدات محلول در آب و سفید است. Decahydrate یک عنصر رایج در مولتی ویتامین ها و خوراک دام به عنوان منبع سلنیوم است. نمک بدون آب در تولید برخی شیشه ها استفاده می شود. اگرچه selenates بسیار سمی هستند، بسیاری از خواص فیزیکی selenate سدیم و سولفات سدیم مشابه هستند. 

سلنات سدیم بوسیله اکسیداسیون سلنیوم تولید می شود که ابتدا با اسید نیتریک تولید می شود و اسید سلنوز تولید می کند. اسید سلنوس برای تشکیل سلنیوم سدیم خنثی می شود. سلنیوم سدیم در یک محیط پراکسید هیدروژن بر پایه اکسیداسیون می شود تا یک سلنات تولید شود که سپس اسپری خشک می شود. 

 

Se + 2HNO3 → H2SeO3 + NO + NO2

H2SeO3 + Na2CO3 → Na2SeO3 + H2O + CO2

Na2SeO3 + H2O2 → Na2SeO4 + H2O.

این در مدت کوتاهی پس از کشف سلنیم توسط Jöns Jacob Berzelius در سال ۱۸۱۷ آماده شد.

سدیم سلنیت فعال کننده خاصی از PP2A است و دارای خواص نفوذی سیستم عصبی مرکزی و حداقل عصبی با قابلیت بیولوژیک عالی خوراکی است .

سدیم سلنیت نمک سدیم اسید سلنیک است. با توجه به قابلیت زیست پذیری عالی آن، دی سدیم سلنات به عنوان یک پیوست کننده برای گیاهان و حیوانات استفاده می شود؛ آن در بخش کشاورزی و غذا برای حفاظت زیست محیطی محصولات و به عنوان یک افزودنی خوراک برای تغذیه دام استفاده می شود. یکی از اولین کاربرد سدیم سلنات در صنعت شیشه بود.
سدیم سلنات معمولا در غلظت های مختلف موجود است.

یکی از اولین برنامه های کاربردی سلنیت سدیم در صنعت شیشه بود. سلنیوم یک رنگ قرمز در شیشه تولید می کند. شیشه ای مذاب با سلنیت سدیم و سپس ترانس اسیدهای آرسنیک به منظور کاهش ترکیبات و تولید سلنیوم عنصری به کار می رود. Selenate سدیم همچنین به عنوان عامل رنگ آمیزی در تولید شیشه استفاده می شود. رنگ قرمز آن را به شیشه می دهد مکمل رنگ سبز داده شده توسط اکسید آهن در روند تولید است. هنگامی که با هم استفاده می شود، دو ترکیب شیشه ای رنگی تولید می کنند. 

سلنیت سدیم یک عنصر رایج در برخی از حشره کش ها است که در برابر علف های هرز، شته ها و مواد غذایی استفاده می شود. برای اکثر حشرات، یک دوز ۱۰ میلی گرم بر کیلوگرم به اندازه کافی برای مرگ است. همچنین در برخی از قارچ کش ها استفاده می شود.

سلنیوم به عنوان یک ماده معدنی که در دوزهای بالا سمی است، یک کوآفکتور برای گلوتاتیون پراکسیداز، آنزیم ضد اکسیدان است که خنثی کننده پراکسید هیدروژن است. سلنیم ممکن است برای محافظت در برابر برخی از سرطانها، به ویژه سرطان پروستات باشد. مکمل های غذایی بالا با سلنیت سدیم ممکن است مانع از پیشرفت سرطان پروستات مقاوم به هورمون شود، به طوری که به علت اثرات ضد انعقاد زودرس. (NCI04) از NCIt SEDIUM SELENATE یک کریستال رامبلی رنگی است. در بعضی از برنامه های کاربردی باغبانی بعنوان یک حشره کش استفاده می شود.

دیگر محصولات : دی کلسیم فسفات

فروش سدیم سلنات

سدیم سلنات در کیسه های ۲۵کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *