سیلیس

2c5f9355ae93ecacf08641e6b2979b21

سیلیس (Si) ، یک عنصر شیمیایی غیر فلزی در خانواده کربن (گروه ۱۴ [IVa] جدول تناوبی) است. سیلیکون ۲۷٫۷ درصد پوسته زمین را تشکیل می دهد. این دومین عنصر فراوان در پوسته است که فقط اکسیژن از آن عبور می کند.

 این فلزی با درخش  مشخص و بسیار شکننده است. این ماده معمولاً در ترکیبات خود بسیار سنگین است، هرچند که گاهی اوقات دو ظرفیتی نیز هست. سیلیکون طبیعی حاوی ۹۲٫۲٪ ایزوتوپ ۲۸ ، ۴٫۷٪ سیلیکون ۲۹ و ۳٫۱٪ سیلیکون ۳۰ است. جدا از آن ایزوتوپهای طبیعی پایدار، ایزوتوپهای مصنوعی پرتوزا مختلف شناخته شده است. سیلیکون ابتدایی دارای خواص فیزیکی فلزها، مشابه آن یا ژرمانیوم است که در زیر آن در گروه IV جدول تناوبی قرار دارد.

سیلیکون یک نیمه رسانا ذاتی در خالص ترین شکل آن است ، اگرچه با معرفی مقادیر کمی ناخالصی، شدت نیمه هادی آن بسیار افزایش می یابد. سیلیکون در رفتار شیمیایی خود مانند فلزات است. بسیار مثبت تر از ژرمانیم یا سرب است. با توجه به این شخصیت فلزی، یونهای پراکنده کننده و ترکیبات مختلف کووالانسی را تشکیل می دهند. این تنها به عنوان یون منفی فقط در چند سیلیکول و به عنوان یک ماده تشکیل دهنده مثبت اکسیاسیدها یا آنیونهای پیچیده ظاهر می شود. این مجموعه هیدریدهای مختلفی ، هالیدهای مختلف (بسیاری از آنها حاوی مرزهای سیلیکون-سیلیکون) و بسیاری از ترکیبات حاوی اکسیژن را تشکیل می دهد که می تواند خاصیت یونی یا کووالانسی داشته باشد.

در جدول تناوبی  کربن (C)  نزدیکترین عنصر به سیلیکون (Si) است. سیلیکون در همه جای جهان یافت می شود ، اما به خودی خود در طبیعت یافت نمی شود. شما همیشه سیلیکون متصل به عناصر دیگر ، مانند اکسیژن (O) خواهید یافت. سنگهایی که سیلیکون و اکسیژن دارند سیلیکات نامیده می شوند. 

تاریخچه سیلیس

 نام سیلیکون را از لاتین silex یا silicis گرفته است ، به معنی “سنگ چخماق” یا “سنگ سخت”. سیلیکون عناصر آمورف اولین بار جدا شده و به عنوان عنصری در سال ۱۸۲۴ توسط Jöns Jacob Berzelius ، شیمی دان سوئدی کشف شد. سیلیکون ناخالص قبلاً در سال ۱۸۱۱ بدست آمده بود. سیلیکون عناصر بلوری تا سال ۱۸۵۴ میلادی تهیه نشده بود، تا زمانی که این محصول به عنوان الکترولیز بدست آمد.

با این حال ، به شکل کریستال سنگ، سیلیکون برای مصریان که از آن برای دانه ها و گلدان های کوچک استفاده می کردند ، آشنا بود. احتمالاً برای بسیاری دیگر از گذشتگان شناخته شده بود . ساخت شیشه های حاوی سیلیس هر دو توسط مصریان – حداقل در اوایل ۱۵۰۰ قبل از میلاد مسیحی – و فنیقی ها انجام شد. مطمئناً بسیاری از ترکیبات طبیعی به نام سیلیکات در انواع ملات برای ساخت مسکن توسط افراد اولیه مورد استفاده قرار می گرفت.

 

کاربردها و ویژگی های سیلیس

سیلیکون جزء اصلی شیشه ، سیمان ، سرامیک ، اکثر دستگاه های نیمه هادی و سیلیکون ها است. سیلیکون همچنین یکی از ترکیبات مهم برخی از فولادها و ماده اصلی آجر است. این ماده نسوز است که در ساخت مینا و سفال مورد استفاده قرار می گیرد. سیلیکون خام عناصر و ترکیبات بین فلزی آن به عنوان انتگرالهای آلیاژی مورد استفاده قرار می گیرد تا مقاومت بیشتری در برابر آلومینیوم ، منیزیم ، مس و سایر فلزات ایجاد کند.

سیلیکون متالورژیک با خلوص ۹۸-۹۹٪ به عنوان ماده اولیه در ساخت رزین های ارگانیسیلیک و سیلیکون، مهر و موم و روغن استفاده می شود. تراشه های سیلیکون در مدارهای مجتمع استفاده می شود. سلول های فتوولتائیک برای تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی از برش های برش نازک کریستال های سیلیکونی ساده با درجه الکترونیکی استفاده می کنند. دی اکسید سیلیکون به عنوان ماده اولیه برای تولید عناصر اولیه سیلیکون و کاربید سیلیکون مورد استفاده قرار می گیرد.

کریستال های بزرگ سیلیکونی برای عینک های پیزوالکتریک استفاده می شوند. ماسه های کوارتز ذوب شده در شیشه های سیلیکون که در آزمایشگاه ها و گیاهان شیمیایی و همچنین در عایق های الکتریکی استفاده می شوند ، تبدیل می شوند. پراکندگی کلوئیدی سیلیکون در آب به عنوان ماده پوشش دهنده و به عنوان ماده ای برای مینای دندانهای خاص استفاده می شود. مشخص است که سیلیکون ترکیباتی را با ۶۴ از ۹۶ عنصر پایدار تشکیل می دهد و احتمالاً با ۱۸ عنصر دیگر سیلیکون تشکیل می دهد.

با استفاده از سیلیکون های فلزی ، که در مقادیر زیادی در متالورژی مورد استفاده قرار می گیرد ، ترکیبات مهم متداول با هیدروژن ، کربن ، هالوژن ها ، ازت ، اکسیژن و گوگرد را تشکیل می دهد. علاوه بر این ، بسیاری از محصولات جانبی ارگانیسیلیک مفید است.

دیگر محصولات : انواع پروتئین های شیر

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *