فنول

فنول چیست؟

فنول ها شبیه به الکل ها دارای گروه های هیدروکسیل هستند که می توانند در اتصال هیدروژنی بین مولکولی شرکت کنند. در حقیقت، فنل ها پیوند هیدروژنی قوی تر نسبت به الکل دارند. فنول ها شبیه به الکل هستند، اما هارمونیک های قوی تر را تشکیل می دهند. بنابراین، آنها در آب بیشتر محلول هستند از الکل ها و نقاط جوش بالاتر است. فنول ها به صورت مایعات بی رنگ یا جامدات سفید در دمای اتاق حضور دارند و ممکن است بسیار سمی و سوزان باشند.

کاربرد فنول در صنایع مختلف

  • فنول ها به طور گسترده ای در محصولات خانگی و به عنوان واسطه برای سنتز صنعتی استفاده می شود. به عنوان مثال، خود فنول (در غلظت کم) به عنوان یک ضد عفونی کننده در پاک کننده خانگی و در دهانشویه استفاده می شود. فنول ممکن است اولین آنتی سپتیک جراحی باشد.
  • در صنعت، فنول به عنوان یک ماده اولیه برای تولید پلاستیک، مواد منفجره مانند اسید پریکریک و داروهایی مانند آسپرین استفاده می شود. فنول هیدروکینون معمولی جزء توسعه دهنده عکاسی است که بلورهای برومید رنگی در معرض نقره های فلزی سیاه را کاهش می دهد. دیگر فنول های جایگزین در صنعت رنگ برای رنگ آمیزی رنگ های آستو استفاده می شود. مخلوط فنل (به ویژه کروزول) به عنوان اجزای نگهدارنده های چوب مانند کریوزوت استفاده می شود.
  • فنل در بعضی از اسپری های گلو استفاده می شود که می تواند باعث نگرانی از گلو و کاهش علائم ناشی از گلو درد شود، یا تحریک در دهان ناشی از زخم های دهلیزی است.

سایر محصولات ما:

هیدرازین

فروش فنول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *