نیتریت آمونیوم

image083

نیتریت آمونیوم چیست؟

نیتریت آمونیوم یک ترکیب شیمیایی غیر آلی با فرمول شیمیایی NH4NO2 است. این ماده در شکل خالص منفرد استفاده نمی شود، زیرا بسیار پایدار است و در حوضه های آب و نیتروژن در دمای اتاق تجزیه می شود.

خواص شیمیایی : نیتریت آمونیوم در صورت گرم شدن بیش از حد قوی منفجر می شود . نیتریت آمونیوم  در دمای اتاق تجزیه می شود تا گاز نیتروژن آزاد شود و فرآیند شیمیایی آن به صورت زیر هست:

NH4NO2 → N2 + 2 H2O

خواص فیزیکی :  نیتریت آمونیوم جامد زرد بسیار کم رنگ و محلول در آب است. نیتریت آمونیوم در صورت گرم شدن بیش از ۶۰-۷۰ درجه سانتیگراد منفجر می شود و زمانی که در یک محلول متمرکز آب حل می شود سریعتر تجزیه می شود، از جمله به صورت یک کریستال خشک.

در آزمایشی جالب واکنش نیتریت آمونیوم در یخ مورد بررسی قرار گرفت. پس از انجماد، برخی از نیترات اکسید شده توسط اکسیژن حل شده و برخی از نیترات ها با آمونیاک واکنش می دهند تا واکنش نیتروژن و دنتیزاسیون آب را تولید کنند.

نیترات آمونیوم به عنوان یک ماده معدنی طبیعی یافت می شود در صحرای شیلی، اغلب به صورت پوسته و یا در رابطه با دیگر مواد معدنی نیترات، یودات و هالید. نیترات آمونیوم در گذشته استخراج شده است.

ammonium-nitrite-f318a76f-f5da-4d50-bb75-3f505548885-resize-750

ویژگی ها و کاربردهای نیتریت آمونیوم

نیتریت آمونیوم به طور طبیعی در آب تشکیل می شود و می تواند توسط جذب قطعات مساوی از نیتروژن و اکسید نیتریک در آمونیاک آبی تهیه شود.

 نیترات آمونیوم در ابتدا به عنوان کود نیتروژنی مورد استفاده قرار گرفت.

دیگر استفاده های عمده آن در  معادن و ساخت و ساز های مدنی استفاده می شود. بخش عمده ای از ANFO؛ فرمول های مشابه در دستگاه های انفجاری دست ساز استفاده شده است. اتر و دیگر مواد معدنی نیتر مانند نیترات سدیم به عنوان نیترات در مناطق کویر آتاکاما در شیلی که اغلب در ارتباط با مواد معدنی دیگر نیترات، یودات و هالید موجود است. نیترات آمونیوم در گذشته استخراج شده است، اما اکنون از مواد شیمیایی مصنوعی استفاده شده است.

نیترات آمونیوم در برخی از بسته های فوری سرد استفاده می شود، زیرا انحلال آن در آب بسیار اندوترمیک است. همچنین در ترکیبی از سوخت ها به طور مستقل به عنوان نیترات گوانیدین مورد استفاده قرار میگیرد.برای استفاده در فضاپیماها به عنوان یک جایگزین پر انرژی برای هیدرازین مونو پروپانلال، بود. تعدادی آزمایش در شصت سال انجام شد اما ناسا آن را نپذیرفت.

نیترات آمونیوم به تنهایی مواد منفجره نیست، اما در ترکیب با مواد منفجره اولیه مانند آسید یا سوخت مانند پودر آلومینیوم یا روغن سوخت، مخلوط انفجاری با خواص متفاوت می سازد.

دیگر محصولات : هیپوکلریت سدیم

 

فروش نیتریت آمونیوم

نیتریت آمونیوم به صورت کیسه های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول نیتریت آمونیوم مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *