پلی وینیل استات PVAc

polyvinyl-acetate-500x500

پلی وینیل استات یا (PVA، PVAc، poly (etenyl ethanoate): بیشتر به عنوان چسب چوب، شناخته می شود و  یک پلیمر مصنوعی لاستیکی با فرمول (C4H6O2) n متعلق به خانواده پلی وینیل الکل است. درجه پلیمریزاسیون پلی وینیل استات به طور معمول ۱۰۰ تا ۵۰۰۰ است، در حالی که گروه های اسید آن به هیدرولیز پایه حساس هستند و به آرامی PVAc را به پلی وینیل الکل و اسید استیک تبدیل می کنند.

 

امولسیون پلی وینیل استات از جمله Elmer’s Glue-All حاوی پلی وینیل الکل به عنوان یک کلوئید محافظ است. در شرایط قلیایی، ترکیبات بور مانند اسید بوریک یا بوراکس الکل پی وی سی را به صورت متقاطع پیوند می دهند و رسوبات یا موادی مانند لیمو و فلوبر را تشکیل می دهند.

 

تعدادی از میکروارگانیسم ها می توانند پلی وینیل استات را تخریب کنند. اغلب آسیب ها توسط قارچ های رشته ای ایجاد می شود، گرچه جلبک ها، مخمر ها، لیسه ها و باکتری ها نیز می توانند پلی وینیل استات را تخریب کنند. 

پلی وینیل استات در آلمان در سال ۱۹۱۲ توسط Fritz Klatte کشف شد. 

PVAC یک پلیمر وینیل است. پلی وینیل استات توسط پلیمریزاسیون مونومر وینیل استات (پلیمریزاسیون وینیل رادیکال آزاد وینیل استات منومر) تهیه می شود. PVA یک رزین گرمازا است که عموما توسط آب حمل می شود و به طور کلی برای صنایع چوب و DIY استفاده می شود.

خشك كردن يك فرآيند فيزيكي است كه در آن ذرات پراكنده هنگامي كه آب تبخير مي شود، ذوب مي شوند. مقاومت در برابر آب محدود است، اما ممکن است با افزودن متقابل لینک ها بهبود یابد. چسب های PVAc بیشتر برای کاربردهای چوب داخلی استفاده می شود. این سیستم ها اغلب تنظیم سریع با استحکام باند بالا هستند.

با توجه به اینکه پی وی ای همان چسب چوب است. می‌توان با آن پلی وینیل الکل را تولید کرد. روش ساخت آن به این شکل است که مقداری اتانول را در چسب چوب می‌ریزیم و مخلوط می کنیم تا حالت پلیمری به خود بگیرد. سپس با سدیم هیدروکسید ترکیب کرده (هیدرولیز) تا ماده به حالت جامد درآید. چیزی که باید به آن توجه کرد این است که مقدار اتانول باید کمتر از چسب چوب باشد.

به عنوان امولسیون در آب، امولسیون PVAc به عنوان چسب برای مواد متخلخل، به ویژه برای چوب، کاغذ و پارچه، و به عنوان یک محصور برای سنگ ساختمان متخلخل، به خصوص ماسه سنگ استفاده می شود.

کاربرد های پلی وینیل استات

 پلی وینیل استات به عنوان یک امولسیون، به شکل چسب در تولید مواد متخلخل مانند چسب چوب، چسب کاغذ و پارچه و به عنوان تقویت کننده در سنگهای متخلخل ساختمانی به ویژه ماسه سنگ بکار برده می شود.

پلی وینیل استات به عنوان “چسب سفید” و زرد به عنوان “چسب نجاری” شناخته شده است. پی وی ای در صنایع دستی، چسب پاکت نامه، چسب موجود در برچسبها، دیوار پوشها و دیگر زیرساخت ها و آدامس کاربرد دارد.

بر خلاف بسیاری از دیگر پلیمرها، به دلیل پیوند بسیار قوی بین پلی وینیل استات و طبیعت غیراسیدی آن در صحافی کتاب استفاده می شود. از هوموپلیمر پلی وینیل استات، کوپلیمر نرمتر، ترکیب وینیل استات و اتیلن، و وینیل استات اتیلن نیز در پوششهای کاغذی، رنگ ها و سایر پوششهای صنعتی، متصل کننده منسوجات بی بافت، دستمال کاغذی، الیاف شیشه، کاغذ فیلتر و در تکمیل کالاهای نساجی استفاده می شود.

پلی وینیل استات مواد خام برای تولید پلیمرهای دیگر مانند پلی وینیل الکل و پلی وینیل استات فتالات است.

پلی وینیل الکل – [HOCHCH2] -: پلی وینیل استات به طور جزئی یا به طور کامل هیدرولیز شده به الکل پی وی سی ترکیب می شود.

پلی وینیل استات فتالات (PVAP): پلی وینیل استات تا حدی هیدرولیز شده و سپس با اسید فتالیک ترکیب می شود.

دیگر محصولات : مونو پتاسیم فسفات

فروش پلی وینیل استات

پلی وینیل استات در بشکه های ۲۵۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *