کربنات باریم

Uhličitan_barnatý

کربنات باریم یک پودر سفید و غیر محلول در آب است که در بیشتر اسیدها به استثنای اسید سولفوریک محلول می باشد. وزن مخصوص این ماده ۴٫۲۷۵ است. کربنات باریم، BaCD3، همچنین به عنوان ویتریت شناخته می شود. نقطه ذوب آن ۱۷۴ درجه سانتیگراد است.

 این ماده با اسیدها واکنش می دهد تا نمکهای باریم را ایجاد کنند. در هنگام گرم شدن به اکسید باریم و دی اکسید کربن تبدیل می شود. هر چند با سولفوریک اسید واکنش نشان می دهد تا سولفات باریم را ایجاد کند.

کربنات باریم (به انگلیسی: Barium carbonate)، ترکیبی شیمیایی است که در سم موش، آجر، لعاب سرامیکی و سیمان استفاده می شود.

 آماده سازی کربنات باریم به صورت تجاری از سولفید باریم یا با استفاده از کربنات سدیم در دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد (روش خاکستر سودا) و یا با عبور دی اکسید کربن در ۴۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد ساخته می شود.

کربنات باریم گازها را به روش تجزیه تولید می کند و گاهی اوقات می تواند موجب بروز لکه های نازک و یا لکه های قرمز شود. کربنات باریوم به دو صورت موجود می باشد : ۱٫باریم کربنات طبیعی یا ویتریت به صورت همراه، در معادن باریم وجود دارد ۲٫باریم کربنات سنتزی، که تولید صنعتی داشته و به صورت یک محصول تولیدی در واحدهای صنعتی ساخته می شود.

کاربردهای کربنات باریم

کربنات باریم عمدتا برای ساخت شیشه های اپتیک، فینل ها و مواد مغناطیسی باریم، ساخت سایر نمک های باریم، سرامیک، مینا، رنگ، جوشکاری، مواد مغناطیسی و شیشه های پیشرفته نوری است. برای آتش بازی، آماده سازی آج ها استفاده می شود، همچنین برای مواد کمکی پوشش های سرامیکی و شیشه های نوری استفاده می شود. برای ساخت سرامیک الکترونیکی، ترمیستورهای PTC، خازن ها و دیگر اجزای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات باریم عمدتا برای ساخت شیشه های نوری، شیشه CRT و مواد مغناطیسی باریم و خازن ها استفاده می شود.

به طور گسترده ای در صنایع سرامیک به عنوان یک عنصر در لعاب استفاده می شود. این ماده به عنوان یک ماده شار، عامل مات و کریستالیزه عمل می کند و با اکسید رنگی خاص ترکیب می شود تا رنگ های منحصر به فرد را به راحتی قابل دستیابی به وسیله دیگر نباشد. استفاده از آن تا حدودی بحث برانگیز است، زیرا برخی ادعا می کنند که می تواند از لعاب ها به غذا و نوشیدنی برسد. اغلب به شکل خامه ای استفاده می شود. در صنایع آجر، کاشی، سفال و صنایع سفالی کربنات باریم به رس ها افزوده می شود تا رسوب نمک های محلول (سولفات کلسیم و سولفات منیزیم) ایجاد می شود که باعث انقباض می شود.

همچنین برای کنترل نسبت کرومات به سولفات در حمام های آبکاری کروم استفاده می شود.

**********************کربنات باریم می تواند در اسید معده حل شود، بنابراین سمی است.******************

دیگر محصولات : سیکلوهگزانون

فروش کربنات باریم

کربنات باریم در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *