شیرین کننده ها

ذذذر

مقدمه

شیرین کننده ها ممکن است امن باشند، اما آیا آنها سالم هستند؟ تولید کنندگان مواد غذایی ادعا می کنند شیرین کننده ها به پیشگیری از پوسیدگی دندان، کنترل قند خون و کاهش مصرف کالری کمک می کنند. اداره ایمنی مواد غذایی اروپا EFSA ادعاهای بهداشتی در مورد کزولیتول، سوربیتول و سوکرالوز را در رابطه با سلامتی دهان و کنترل قند خون را تایید کرده است.

متخصص تغذیه، Emma Carder می گوید: “تحقیقات در مورد شیرین کننده ها نشان می دهد که آنها کاملا به عنوان بخشی از یک رژیم سالم به مصرف می رسند.” او همچنین می گوید آنها یک جایگزین واقعا مفید برای افراد مبتلا به دیابت هستند که نیاز به کنترل میزان قند خون خود دارند و در عین حال از غذاهای مورد علاقه خود استفاده می کنند. “مانند شکر، شیرین کننده ها طعم شیرین را فراهم می کنند، اما آنچه که آنها را جدا می کند این است که پس از مصرف، سطح قند خون خود را افزایش نمی دهند.”

پیشنهاد شده است که استفاده از شیرین کننده های مصنوعی ممکن است تأثیرات تحریک کننده بر اشتها داشته باشد و بنابراین ممکن است در افزایش وزن و چاقی نقش داشته باشد. اما تحقیق در مورد شیرین کننده ها و تحریک اشتها ناسازگار است. همچنین شواهد کمی از مطالعات طولانی مدت وجود دارد که نشان می دهد که شیرین کننده ها سبب افزایش وزن می شوند.

شیرین کننده ها

استفاده از شیرین کننده های مصنوعی می تواند شما را به خوردن غذاهای سالم تر و بسیار مغذی ترغیب کند، در حالی که مصرف غذاهای مصنوعی با طعم بیشتری با ارزش غذایی کمتری دارد. شیرین کننده های مصنوعی ممکن است یک ترفند دیگر نیز داشته باشند. به عنوان یک نتیجه، ما ممکن است شیرینی های بیشتری را تمایل داشته باشیم، تمایل به غذای شیرین را بر غذای مغذی انتخاب کرده و وزن را افزایش دهیم.

شرکت کنندگان در مطالعه قلب سن آنتونیو که بیش از ۲۱ نوشیدنی رژیمی در هر هفته نوشیدند دو برابر بیشتر از افرادی که در برنامه خود نوشیدینی نداشتند اضافه وزن داشته یا چاق بودند. اما شما می گویید که می توانید هر وقت که بخواهید، نوشیدنی های رژیمی را ترک کنید. مطالعات حیوانی نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است اعتیاد آور باشند. در مطالعات موش هایی که در معرض کوکائین قرار گرفتند، پس از انتخاب میان کوکائین وریدی و یا ساخارین دهانی، بیشتر ساخارین را انتخاب کردند.

تعریف شما از امن چیست؟ آیا شیرین کننده های غیر مغذی ایمن هستند؟ بستگی به تعریف شما از ایمن دارد. مطالعاتی که منجر به تایید FDA شد، بیشترین خطر را برای سرطان رد می کنند. با این حال، این مطالعات با استفاده از مقدار بسیار کمی از رژیم غذایی سودا انجام شد. از ۲۴ اونس مصرف شده در روز توسط بسیاری از مردم که نوشیدنی رژیم غذایی سودا را استفاده می کنند.

ما واقعا نمی دانیم که مقدار زیادی از این مواد شیمیایی در طول سال ها چه تاثیری خواهد داشت. و دیگر مشکلات بهداشتی در کنار سرطان وجود دارد. در مطالعه چند ملیتی آترواسکلروز، مصرف روزانه نوشیدنی های رژیم غذایی با ۳۶٪ بیشترین خطر برای سندرم متابولیک و ۶۷٪ افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه بود. آیا این بیماری ها نیست که شیرین کننده های مصنوعی در ابتدا می توانند از آن جلوگیری کنند؟ خوشبختانه، چندین شیرین کننده در طبیعت وجود دارد که در واقع برای سلامتی شما مناسب است. آنها کالری کم هستند.

سه شیرین کننده مصنوعی: آسپارتام، سدیم ساخارین و سوکرالوز جایگزین شکر یک مکمل غذایی است که طعم شیرین مانند قند را در اختیار شما قرار می دهد، در حالیکه حاوی انرژی قابل ملاحظه ای کمتر از شیرین کننده های شکر مبتنی بر شکر است و آن را یک شیرین کننده صفر کالری یا کم کالری می دانید. شیرین کننده های مصنوعی ممکن است از طریق تولید عصاره های گیاهی یا از طریق سنتز شیمیایی پردازش شوند. الکل های قندی مانند اریتیتول، زایلیتول و سوربیتول از قندهای مشتق می شوند.

در اینجا ۳ نوع شیرین کننده طبیعی معرفی می کنیم که واقعا سالم هستند. 

۱- استویا : استویا شیرین کننده بسیار کم کالری است. از برگ گیاه Stevia rebaudiana استخراج شده است. این گیاه در قرن ها در آمریکای جنوبی برای شیرینی و اهداف دارویی رشد کرده است. چند ترکیب شیرین در برگ های استویا یافت می شود. دو ترکیب اصلی stevioside و rebaudioside A می باشند. هر دو صدها بار شیرین تر از شکر است. بنابراین، استویا بسیار شیرین است، اما تقریبا هیچ کالری ندارد.

علاوه بر این، چند مطالعات مبتنی بر انسان نشان می دهد استویا دارای مزایای سلامتی است: استویا می تواند فشار خون بالا را در افرادی که فشار خون بالا دارند، کاهش دهد. هم چنین استویا سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت را پایین می آورد .مطالعات متعدد در موش صحرایی نشان می دهد که استویا می تواند حساسیت انسولین را بهبود ببخشد، LDL کلسترول اکسید شده را کاهش دهد و پلاک را در شریان ها کاهش دهد.

اگر شما نیاز به شیرین کننده دارید، استویا ممکن است انتخاب سالم شما باشد. با این حال، بسیاری از مردم به طرز چشمگیری از طعم استویا ناراضی هستند.

۲-اریتریتول : اریتریتول یکی دیگر از شیرین کننده های کم کالری است. این یک الکل قند بوده که به طور طبیعی در میوه های خاص یافت می شود. با این حال، اریتریتول پودر موجود به احتمال زیاد از طریق یک فرآیند صنعتی ساخته می شود. این ماده حاوی ۰٫۲۴ کالری در گرم و یا حدود ۶ درصد از کالری در مقدار مساوی شکر است که ۷۰ درصد شیرینی است.

اریتریتول قند خون و انسولین را افزایش نمی دهد و هیچ تاثیری بر لیپیدهای خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید ندارد. از روده جذب بدن می شود اما در نهایت از کلیه ها بدون تغییر  دفع می شود. مطالعات نشان می دهد که اریتریتول بسیار امن است. با این حال، همانطور که با دیگر الکل های قندی، اگر شما در هر زمان بیش از حد مصرف کنید، می توانید مشکلات گوارشی ایجاد کنید.

اریتریتول بسیار شبیه قند است، اگر چه می تواند یک عطر زودرس خفیف داشته باشد. اریتیتول به نظر نمی رسد که به هیچ وجه مضر باشد و بهتر از سایر الکل های قندی قابل تحمل است. خلاصه اریتریتول یک الکل شکر بسیار شیرین و کم کالری است. مطالعات نشان می دهد که برای غذا خوردن بسیار امن است، اگرچه می تواند باعث مشکلات گوارشی در دوزهای بالا شود.

۳- زایلیتول : زایلیتول یک الکل قند است که شیرینی شبیه شکر دارد. این حاوی ۲٫۴ کالری در هر گرم یا حدود دو سوم کالری ارزش قند است. به نظر می رسد زایلیتول برای سلامت دندان ها، کاهش خطر حفره ها و فرسایش دندان ها مفید واقع شود. هم چنین ممکن است تراکم استخوان را در موشها بهبود بخشد، و از جلوگیری از پوکی استخوان جلوگیری می کند. كلسترول قند خون و سطح انسولين را افزايش نمي دهد.

با این حال، همانطور که با دیگر الکل های قندی، می تواند عوارض گوارشی را در دوزهای بالا ایجاد کند. خلاصه Xylitol یک شیرین کننده بسیار محبوب است. این یک الکل قند است که حاوی حدود ۲٫۴ کالری در گرم است. این مزایای دندانپزشکی دارد. ممکن است تراکم استخوان را بهبود بخشد و خطر پوکی استخوان را کاهش دهد.

 

چندین شیرین کننده محبوب وجود دارد که مردم برای سلامتی اغلب به جای شکر می خورند. این شامل شکر نارگیل، ملاس، عسل و شربت افرا است. اینها واقعا شگفت انگیز نیستند. آنها ممکن است حاوی مقدار کمی از فروکتوز و مقدار کمی از مواد مغذی باشند، اما کبد شما واقعا نمی تواند تفاوت را توضیح دهد. با این حال، اثرات مضر شکر به طور کامل به بستر بستگی دارد. اکثر مطالعات انجام شده در افرادی هستند که قبلا غذای کربوهیدرات بالا و غذای های غربی مصرف می کنند.

استفاده از شیرین کننده های مصنوعی به طور گسترده ای در غذاهای فرآوری شده مرسوم است، از جمله: نوشیدنی ها، مخلوط های نوشیدنی پودری و سایر محصولات پخته شده، آب نبات، پودینگ، مواد غذایی کنسرو شده، مربا و ژله، محصولات لبنی شیرین کننده های مصنوعی نیز برای استفاده در منزل محبوب هستند. بعضی از آنها حتی می توانند در پخت یا پخت و پز استفاده شوند. دستورالعمل های خاص ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشند، زیرا بر خلاف شکر، شیرین کننده های مصنوعی هیچ حجم و حجمی را ارائه نمی دهند.

فروش شیرین کننده ها

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، شیرین کننده های مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *